Badanie Kręgosłup szyjny bez kontrastu - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 27 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Przybysława
Porady Eksperta

Badanie Kręgosłup szyjny bez kontrastu

Witam.

Mam właśnie przed oczami wyniki badań neurologicznych mojej mamy. Nie mogę znaleźć pomocy w internecie jak to wszystko dokładnie rozszyfrować. Lekarka mojej mamy nie była zbytnio przejęta i nie chciała wytłumaczyć wyników tylko skierowała moją mamę do fizjoterapeuty.

Proszę o pomoc i wyjaśnienie. Czy moja mama powinna mieć jakąś operację, jakieś zabiegi. Nie chciałabym żeby za rok może za kilka miesięcy już nie wstała z łóżka z powodu silnych bóli pleców szyi..

Moja mama ma 48 lat, pracuje fizycznie od jakieś 23 lat.

Oto treść wyników:

WYNIK:

Badanie MR kręgosłupa szyjnego sekwencje STIR, FSE, obrazy T1 i T2 zależne, przekroje strzałkowe i wybrane przekroje poprzeczne, bez kontrastu.

Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej, z kyfotycznym uwypukleniem się kręgosłupa na odcinku C3-C6 z częściową redukcją przedrdzeniowej rezerwy -płynowej.

Na poziomie przestrzeni m/k c3/c4 nieznaczna pośrodkowa wypuklina krążka do kanału.

Na poziomie przestrzeni m/k c4/c5 pośrodkowo prawoboczna protruzja krążka m/k do kanału, do 2,5 mm ze zwężeniem przestrzeni prawego zachyłka bocznego na poziomie korzeni nerwowych. Częściowe uszkodzenie pierścienia włóknistego.

Na poziomie przestrzeni m/k c5/c6 tylno lewoboczna przepuklina krążka do 3,5 mm z lewostronnym modelowaniem rdzenia kręgowego i lewych korzeni nerwowych. Uszkodzenie pierścienia włóknistego z objawem radial tear.

Na poziomie przestrzeni m/k c6/c7 niewielka pośrodkowa, tylna wypuklina krążka m/k. Cechy częściowego uszkodzenia pierścienia włóknistego.

Rdzeń kręgowy na odcinku objęty badaniem poza w/w bez zmien ogniskowych, nieposzerzony.

PROSZĘ O POMOC W ROZWIĄZANIU MOJEJ ZAGADKI.
POZDRAWIAM

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Nawigatorko,

Wynik badania neurologicznego Pani mamy może być uzyskany jedynie w oparciu o osobiste zbadanie jej przez specjalistę neurologa i jest to warunek niezbędny aby podjąć właściwe leczenie. Przytacza Pani opis badania radiologicznego kręgosłupa szyjnego, który wskazuje na zaawansowaną nabytą jego wadę w postaci wielopoziomowej dyskopatii i skrzywienia kręgosłupa z profilem wygięcia szyi przeciwnym do fizjologicznego. Decyzję o leczeniu innym niż rehabilitacyjne, w tym przypadku, można podjąć o ile lekarz specjalista rehabilitacji medycznej nie uzyskałby poprawy stanu neurologicznego po przeprowadzeniu zaplanowanej przez niego fizykoterapii i zestawu ćwiczeń oraz ewentualnie - masaży. Konieczne jest nie podejmowanie pracy fizycznej obciążającej kręgosłup do czasu przeprowadzenia rehabilitacji - minimum 3-miesięcznej. Można korzystać z poduszki ortopedycznej na noc i kołnierza szyjnego do ewentualnych dłuższych niż 1 h podróży. Wskazana jest systematyczna, codzienna gimnastyka - na stałe, zaplanowana pod nadzorem wspomnianego specjalisty rehabilitacji. Zabiegi należy podjąć pilnie, gdyż jest jeszcze szansa uniknięcia operacji, ponieważ nie doszło jeszcze na obecnym etapie choroby do uciśnięcia rdzenia kręgowego przez uwypuklające się nadmiernie w kręgosłupie tarcze międzykręgowe ( dyski ).

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-26 06:21