Badanie MR i EEG
Pytanie dotyczy: mr, eeg
Witam moja 16 letnia siostra cierpi na bóle głowy, praktycznie codziennie oraz nadciśnienie, do tego od roku obserwujemy coraz większe zmiany w jej osobowości oraz leki, ponadto od kilku dni skarży się na ból i drętwienie prawej ręki. Podczas wizyty u okulisty miała wykonane badanie pola widzenie, wyszło bardzo źle, więc została skierowana do szpitala na odział neurologii. Tam powtórzono badanie pola widzenia oraz zrobiono MR i EEG. Lekarze powiedzieli, że na razie nie ma się co martwić i ma zgłosić się pod koniec lutego na kontrole. I chciałem się dowiedzieć czy na pewno nie mamy się co martwić? ??.
Oto wynik MR:
Badanie wykonano warstwami 4mm w płaszczyznach poprzecznych w sekwencjach T1, T2, T2 TIRM, DWI, w płaszczyznach strzałkowych w sekwencjach T2 oraz po dożylnym podaniu 13 ml środka kontrastowego Omniscan w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych w sekwencjach T1
Na poziomie stropu komory bocznej lewej w istocie białej widoczny jest nieregularny obszar o podwyższonej
intensywności sygnału w sekwencji T2 i TIRM DF wielkości 6,8 mm, nieograniczający dyfuzji, ulegający bardzo
dyskretnemu wzmocnieniu po podaniu środka kontrastowego.
Podobna drobniejsza zmiana widoczna jest na poziomie rogu czołowego komory bocznej prawej.
Poza tym intensywność sygnałów istoty białej i szarej prawidłowa.
Układ komorowy nadnamiotowy nieprzemieszczony, nieposzerzony, symetryczny.
Przestrzenie płynowe przymózgowe prawidłowej szerokości.
Zatoki oboczne nosa prawidłowe.
Struktury tylnojamowe o prawidłowej intensywności sygnału.
Ząb obrotnika skierowany nieco ku tyłowi, wpukla się w obręb otworu wielkiego bez cech modelowania rdzenia
przedłużonego na tym poziomie - zmiany ułożeniowe?.
Dyskretne pogrubienie błony śluzowej w zatoce szczękowej prawej w dnie.
Po podaniu środka kontrastowego poza opisywaną zmianą demielinizacyjną innych zmian nie uwidoczniono.
A to wynik EEG :
Badanie wykonano w czuwaniu przy oczach zamkniętych podczas terapii. Czynność podstawowa słabo zróżnicowana przestrzennie modyfikowana uogólnioną czynnością beta o zakresie częstotliwości 18-22Hz i amplitudzie 10uV złożona jest z rytmu alfa o częstotliwości 11Hzi amplitudzie do 40uV. Podczas aktywacji HV, po jej zakończeniu i podczas aktywacji ś ujawniły się zmiany napadowe uogólnione, nasilone w okolicach czołowych, centralnych i skroniowych pod postacią 1sek. wyładowań fal theta, ostrych, iglic, zespołów iglicy-fali o amplitudzie do 130uV. ZAPIS NIEPRAWIDŁOWY
Po zakończeniu badania rutynowego rozpoczęto obserwację wideoEEG w czuwaniu przy oczach otwartych i zamkniętych. Podczas badania w trakcie aktywacji HV i FS ujawniły się nieprawidłowości opisane w badaniu rutynowym. Zmiany nie korelowały z objawami klinicznymi.
Odpowiedź Eksperta:
Neurolog
Sz. P. Maarci,
Wykonane u Pańskiej siostry badania dodatkowe EEG i MR głowy wykazały nieprawidłowości. W MR obecne sa zmiany demielinizacyjne , a w EEG - zaburzenia napadowe. Aby móc w oparciu o uzyskane badania wyciągnąć wnioski diagnostyczne, konieczne jest osobiste zbadanie przez neurologa chorej siostry. Nadciśnienie tętnicze jest częstą przyczyną bólów głowy. Zmiany osobowości i lęki nie są badalne w oparciu o MR, ani EEG. Przy tych objawach konieczny jest wywiad lekarski w trakcie badania aby ustalić rodzaj schorzenia. Fakt uzyskania opinii, że nie ma obecnie powodu do obaw o zdrowie Pańskiej siostry, wynika zapewne z faktu, że jej aktualny stan nie dał podstaw aby rozpoznać, np. stwardnienie rozsiane lub padaczkę, w kierunku wykluczenia których zapewne potoczy sie dalsza obserwacja. Celowa jest systematyczna kontrola u neurologa, aby móc stosować nadzorowane, objawowe leczenie farmakologiczne. Żaden z wymienionych objawów u Pańskiej siostry nie wskazuje, aby dolegliwości miały mieć charakter nieodwracalny.
Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl
Porady Eksperta
Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta