Badanie MR kręgosłupa szyjnego bez kontrastu - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

Badanie MR kręgosłupa szyjnego bez kontrastu

Pytanie dotyczy: MR kręgosłupa szyjnego


Witam, bardzo proszę o objaśnienie wyników badań. Mam 20 lat i boję się o swój kręgosłup a wizyte u specjalisty mam dopiero w następnym miesiącu, a nie wiedza nie pozawala mi prawidłowo funkcjonować.
Opis badania:
Badanie wykonano w sekwencjach TSE, STIR w sekwencjach T1- i T2- zależnych w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych, w warstwach o grubości 3mm i 4mm.
Badanie MR uwidoczniło zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z wytworzeniem kyfozy C5/C6.
Wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowo-dyskopatyczne :
-cechy odwodnienia krążków międzykręgowych C4/C5, C5/C6.
-szerokołukowa wypuklina centralna struktur krążka C5/C6. Po lewej przy korzeniu C6 drobna torbiel okołokorzeniowa.
Rdzeń kręgowy odcinka szyjnego bez zmian ogniskowych.

Chciałabym jeszcze dodać ze bardzo drętwieją mi ręce a przy bólu w kręgosłupie nie jestem w stanie utrzymać w rękach nawet kubka herbaty. Jeszcze raz bardzo prosiłabym o interpretację bo najgorsza jest niewiedza.
Z góry dziękuje.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Anno,

MR Pani szyjnego odcinka kręgosłupa wykazał zaawanasowane zmiany na podłożu nabytej wady postawy kręgosłupa ze znacznym zwyrodnieniem oraz z towarzyszącą torbielą. Pani kręgosłup szyjny zamiast fizjologicznego wygięcia do przodu - jest odchylony do tyłu. Wytworzyły się zmiany zwyrodnieniowe tarcz międzykręgowych z dyskopatią. Ponadto obecna jest torbiel, która może być odpowiedzialna za drętwienie i ból lewej ręki. Aby rozstrzygnąć, czy wymaga Pani konsultacji neurochirurgicznej, potrzebne jest pilniejsze badanie u specjalisty neurologa, który może dopuścić możliwość leczenia zachowawczego Pani kręgosłupa w oparciu o rehabilitację wspomaganą farmakoterapią. Konieczna jest zmiana trybu życia i istnieją istotne ograniczenia co do możliwości wykonywania określonych rodzajów pracy. Celowe jest spanie na poduszce ortopedycznej z głową nisko ułożoną. Nie powinna Pani dźwigać ciężkich przedmiotów, nosić ciężkiej torebki i należałoby się regularnie gimnastykować, ewentualnie uczęszczać na hydroterapię ( basen ). W tak młodym wieku istnieje znaczna możliwość regeneracji organizmu i jest szansa na uzyskanie znacznej poprawy, ale należy podjąć pilnie leczenie pod nadzorem specjalisty neurologa.


Pozdrawiam serdecznie,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18