Badanie RM głowy - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Czwartek, 9 lutego 2023, Imieniny: Cyryla, Apoliny
Porady Eksperta

Badanie RM głowy

Witam.
Moje pytanie dotyczy badania RM głowy. Przyczyną dla której zostałam skierowana na takie badanie były epizody niedokrwienia mózgu oraz zaburzenia widzenia w jednym oku w postaci zaniewidzenia połowiczego /ubytki w polu widzenia / falowanie obrazu oraz incydent całkowitego zaniewidzenia. Badanie RM głowy miało być przeprowadzone z kontrastem /tak było napisane na skierowaniu/. Na skierowaniu lekarz kierujący nie wpisał wszystkiego napisał tylko zaburzenia widzenia. Moje objawy niedokrwienia przez neurologa zostały zdiagnozowane jako przemijające niedokrwienie mózgu /TIA/
Lekarz przeprowadzający badanie RM nawet nie spytał z jakiego powodu robię badanie. Badanie przeprowadził bez kontrastu a na moje pytanie dlaczego stwierdził, że w czasie badania widzi czy potrzebny jest kontrast /po 5 min. badania !!!!/. Lekarz przeprowadzający badanie ponieważ już było późno ewidentnie nie ukrywał że się spieszy. Myślę, że lekarz kierujący na badanie dobrze wie dlaczego kazał zrobić badanie z kontrastem. Badanie oczywiście nie wykazało nieprawidłowości jednak nie jestem przekonana co do jakości wykonanego badania.
W moim przypadku jakie badania powinnam wykonać? oraz jak powinno być zrobione prawidłowe badanie RM i ile powinno trwać?

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Anemii,

Wobec rozpoznania TIA ustalonego przez neurologa należy zauważyć, że przemijające zaburzenia widzenia z zaniewidzeniem włącznie, trwające krócej niż 1 dobę również mieszczą się w tym rozpoznaniu ( przemijającego napadu niedokrwienia mózgu - Transient Ischemic Attack ). Aby potwierdzić to rozpoznanie wystarczy wykonać badanie neuroobrazowe TK lub MR bez kontrastu. Ostatecznie o podaniu kontrastu zawsze decyduje radiolog w trakcie badania i może to zrobić już po wstępnej ocenie w kilka minut po rozpoczęciu badania. Niekiedy mimo braku zalecenia badania z kontrastem przez lekarza kierującego do badania, radiolog może z własnej inicjatywy podać kontrast. Podanie kontrastu nie jest obojętne dla organizmu i w pewnych sytuacjach może być nawet groźne dla życia. Z reguły kontrast podaje się przy podejrzeniu choroby nowotworowej. Podanie kontrastu jest związane także z diagnostyką malformacji naczyniowych i tętniaków mózgu. Na skierowaniu do badania naczyniowego jest wtedy określona opcja badania tzw. angio-TK lub angio-MR i tylko w takiej sytuacji trudno byłoby radiologowi odstąpić od podawania kontrastu, o ile zdecydowałby się w ogóle na wykonanie badania w tym określonym przypadku. Jest szereg przeciwwskazań do badania TK, a zwłaszcza MR. W przypadku MR przyczyną niektórych przeciwwskazań jest stosunkowo długi czas badania - minimum około 20 minut, a dążeniem medycyny jest jak największe skrócenie czasu badania( bez zaniedbania jego dokładności ). W Pani przypadku TIA z zaburzeniami widzenia i z zaniewidzeniem włącznie, poza badaniem neuroobrazowym wskazana byłaby diagnostyka USG tętnic szyi metodą Dopplera z opcją TCD ( Trans Cranial Doppler ); laboratoryjne badania krwi z oceną glikemii, lipidogramu ( HDL,LDL, trójglicerydy ), wskaźników koagulologicznych ( m.in. fibrynogen,aptt homocysteina ), markerów funkcji wątroby i nerek oraz morfologii i pełnego jonogramu. Biorąc pod uwagę etiologię pierwotnie pozamózgową konieczne jest szczegółowe badanie okulistyczne i kardiologiczne z echokardiografią. Należy wykluczyć ( ewentualnie zwalczyć ) nadciśnienie tętnicze, otyłość cukrzycę, nikotynizm i wpływ ewentualnie stosowanych preparatów farmakologicznych na groźbę zwiększania krzepliwości krwi.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-08 11:04