Ból kolana - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 22 września 2023, Imieniny: Tomasza, Maurycego
Porady Eksperta

Ból kolana

Panie Doktorze zwracam się do Pana z prośbą o pomoc. Parę lat borykam się z bólem kolana prawego.
Nie występuje żaden obrzęk. W przeszłości doznałam wielu urazów, upadków. Ale nigdy nie zasięgałam porady specjalisty. Do tej pory kolano, nadto nie dokuczało, dopiero teraz ból zaczął się nasilać. Po dużym wysiłku fizycznym, całym dniu na nogach, ból jest nie do wytrzymania. Dolegliwości narastają również, w nocy podczas spoczynku. Zauważyłam też, że kolano czasem dziwnie strzyka, wydaję dość głośne dźwięki pękania. Boli także przy kucaniu i na zimnie, mrozie. Zaniepokojona wybrałam się do lekarza, dostałam skierowanie na wykonanie zdjęcia RTG, którego wynik brzmi: "Od strony przyśrodkowej przynasady bliższej, prawej kości piszczelowej, widocznie położona wzdłuż warstwy korowej pasmowate, wyraźnie ograniczone zacienie bez odczynów okostnowych. - wskazane RTG podudzia. Obraz RTG stawu kolanowego prawego w normie."
Następnie skierowano mnie na tomografie komputerową. " Boczne przyparcie rzepek. W obrębie przynasady bliższej piszczeli prawej widoczny jest śródkostny obszar sklerotyczny 40x7 mm mogący odpowiadać osteoid osteoma, bez przebudowy śródkościa w otoczeniu zmiany i pogrubienia korówki." Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników. Proszę też o zasugerowanie mi ewentualnie gdzie najlepiej udać się z tą dolegliwością. Jakie poleca mi Pan Doktor dalsze badania w celu ustalenia dokładnej diagnozy. Z góry serdecznie dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Z wyrazami szacunku. Ela

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Pani Elu,
w tej chwili nie widzę powodu do wykonywania dalszych badań, natomiast czas zająć się leczeniem. Szkoda, że poza precyzyjnym opisem obydwu badań ani słowem nie wspomina Pani o swojej wadze, trybie życia i sposobie odżywiania się. Istotne byłyby także informacje czy kiedykolwiek miała Pani problemy z kręgosłupem.
Przyczyną Pani dolegliwości są prawdopodobnie nie tylko zmiany w obrębie przynasady lewej piszczeli ale także wzmożone napięcia mięśniowe, upośledzające prawidłowe funkcjonowanie stawów kolanowych i tylnej powierzchni rzepki.

Proponuję przynajmniej czasowe ograniczenie przeciążania stawów kolanowych zbyt długim staniem, ostrożne przysiady, ale przede wszystkim rehabilitację w postaci systematycznych ćwiczeń na rowerze stacjonarnym z umiarkowanym obciążeniem i/lub na wrotkach starego typu w pozycji siedzącej. Wskazana byłaby konsultacja lekarza wykonującego zabiegi terapii manualnej i/lub zabiegi akupunktury.
Dopiero gdyby te metody zawiodły (mało prawdopodobne) należałoby pomyśleć o bardziej radykalnej metodzie leczenia/
Serdecznie Panią pozdrawiam
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Podyskuyuj o tym przypadku

Najnowsze wątki na forum

Przedwczesny wytrysk męża

Cześć ! Piszę bo moze mi coś doradzicie Mój mąż jest totalnym...

Nikka | 2023-09-21 15:12

Czy to hepatomegalia? Szukam pomocy w postawieniu diagnozy

Czy istnieją platformy lub strony internetowe, które pomagają w znalezieniu...

Frykote12 | 2023-09-21 11:38