Ból kręgosłupa - Ibuprofen, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 27 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Przybysława
Porady Eksperta

Ból kręgosłupa

Pytanie dotyczy: Ibuprofen


Witam Pana. Od dłuższego czasu mam bóle kręgosłupa podczas ćwiczeń na wychowaniu fizycznym, schylania się, zginania, robienia czegoś itd. Mam również częste bóle głowy oraz zawroty. . Na badaniach napisali mi, że mam płytkie, długo-łukowe, prawostronne odchylenie osi kręgosłupa piersiowego. Dyskretnie pogłębioną kifozę w odcinku górnym.
Niepełne spojenie łuku kręgu S1:wariant budowy. Dyskretne lewostronne- prawostronne odchylenie osi kręgosłupa lędźwiowego. Czy to jest poważne?? trzeba to leczyć?? Co to za schorzenie? Czy Będzie to postępowało, a jeśli tak to jakie schorzenia mogą potem występować? Czy to niepełne spojenie kręgu S1 to jest poważne?? Czy te bóle głowy to mogą być od kręgosłupa?? Czy muszę chodzić na praktyki i na wychowanie fizyczne, gdyż na tych zajęciach dostaje silnych bólów a następnie muszę czekać aż ból przejdzie? czy w takich sytuacjach muszę zażywać tabletki przeciwbólowe? Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Witaj Piotrku,

Z opisu widać, że Twój kręgosłup wykazuje zespół złożonych wad wrodzono-nabytych. Podany wariant budowy S1 jest wrodzony i zazwyczaj nie powoduje dolegliwości. Nie jest to poważna wada.
Nabyta wada postawy w postaci esowatej kyfoskoliozy może być przyczyną wszystkich wymienionych przez Ciebie dolegliwości. Zaburzenia te gdy nie są leczone mogą prowadzić do poważnych powikłań ograniczających przyszłość zawodową i sprawność fizyczną całego ciała, w najgorszych przypadkach do inwalidyzacji włącznie. Wiek dojrzewania to alarmujący dzwonek o możliwości podjęcia pilnie systematycznej rehabilitacji umożliwiającej przywrócenie naturalnej sprawności. Rehabilitacja wymaga odpowiednio dobranych ćwiczeń gimnastycznych różniących się od niektórych obowiązków ucznia na lekcji WF i praktykach, które w Twoim przypadku wywołują dolegliwości i nauczyciele nie powinni Cię do takich bolesnych zajęć zmuszać. Konieczne jest zbadanie przez ortopedę-chirurga urazowego, który mógłby zalecić Ci wskazaną rehabilitację i wydać zaświadczenie do szkoły ograniczające Twoje niewskazane obecnie z przyczyn zdrowotnych niektóre obowiązki ruchowe. O ile bóle byłyby silne mimo powyższych zastrzeżeń to można stosować doraźnie leki przeciwbólowe. Jeżeli byłyby to tabletki ( np. Ibuprofen ) to jednocześnie należy zażywać lek przeciwwrzodowy, aby nie uszkodzić śluzówki żołądka. Zamiast tabletek mogą być maści używane do 4 x dziennie, które też są dostępne bez recepty ( np. Diclofenac lub Ketoprofen ). Bardziej skuteczne, ale na receptę są te same leki ( nazwy międzynarodowe )w czopkach lub zastrzykach.

Serdecznie pozdrawiam,

dr n.med. Sławomir Graff
specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-26 06:21