Ból, łaskotanie, zmęczenie - choroba psychiczna, czy neurologiczna? - Haloperidol, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 31 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Marceliny
Porady Eksperta

Ból, łaskotanie, zmęczenie - choroba psychiczna, czy neurologiczna?

Pytanie dotyczy: schizofrenia paranoidalna, leki, neuroleptyki, elektrowstrząsy, kwetiapina, Haloperidol , eeg Haloperidol


Witam. Choruję na schizofrenię paranoidalną (napady lęku i urojeń). Zażywałem całą serię neuroleptyków, lecz żaden mi nie pomógł. Na początku bieżącego roku miałem elektrowstrząsy, które też mi nie pomogły. Do rzeczy: od dziecka do dnia dzisiejszego odczuwam ból i zmęczenie całego ciała, łaskotanie w łydkach. Odczucie to ma charakter impulsywnych, bądź stałych fal. Psychiatrzy najpierw twierdzili, że to od depresji, później że to urojenia. Tymczasem ja o tych dolegliwościach nie myślę. Skoro tyle leków i nawet zabiegi EW nie pomogły, to może jest to jakaś choroba neurologiczna? Może jakieś zapalenie włókien nerwowych na całym ciele, czy też nadmierne wydzielanie hormonów przez gruczoły? Nie wiem. Czy mógłbym zrobić jakieś badania neurologiczne, aby to zbadać? Rok temu miałem robione EEG i wyszło nieprawidłowe, mój psychiatra dołożył mi lek na padaczkę, której nie mam. Zażywam kwetiapinę w dawce 800mg/24h (w ulotce nie ma wymienionych tych objawów jako działań niepożądanych). Pozdrawiam.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Szanowny Panie,

W Pańskiej chorobie często spotyka się tzw. objawy cenestetyczne, tj. dotyczące własnego ciała nieprzyjemne doznania czuciowe, których wrażenia obecne są zapewne i u Pana. Niekiedy skuteczniej wpływa na nie leczenie neuroleptykiem tradycyjnym, starszej generacji, działającym bardziej wybiórczo na receptory dopaminergiczne D2 ( np. Haloperidol ). Kwetiapina jest natomiast neuroleptykiem nowej generacji o zakresie szerokiego działania na liczne inne receptory, a mniej wybiórcza w stosunku do receptorów D2. Nieprawidłowości wykazane w EEG wskazują zapewne na celowość stosowania leku przeciwpadaczkowego, nawet gdy nie ma Pan drgawek, ani utrat przytomności. Bywają również postacie padaczek z napadami zaburzeń czucia o wspomnianym charakterze cenestetycznym. Nie sądzę, aby cierpiał Pan na zapalenie włókien nerwowych całego ciała lub nadmierne wydzielanie hormonów przez gruczoły, jednak nie mogąc Pana zbadać osobiście wspomnę, że badaniami dodatkowymi, które mogłyby wykluczyć te Pańskie podejrzenia są: EMG ( elektromiografia ), biopsja mięśnia i nerwu oraz badania laboratoryjne poziomu hormonów, zwłaszcza tarczycy - we krwi ( TSH, fT3, fT4 ). O ile nie był Pan dzieckiem autystycznym, a zespół paranoidalny pojawił się w późniejszym wieku niż ból i uczucie zmęczenia całego ciała, to faktycznie warto poszukiwać pod nadzorem neurologa organicznej przyczyny zadawnionego początku Pańskich dolegliwości.

Pozdrawiam serdecznie,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-31 09:29