Ból pod kciukiem - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Czwartek, 21 września 2023, Imieniny: Mateusza, Hipolita
Porady Eksperta

Ból pod kciukiem

Pytanie dotyczy: kciuk, ból, dłoń, przeciążenie ścięgna


Witam Pana, od 3 miesięcy dokucza mi ból w lewej dłoni, pod kciukiem po stronie wewnętrznej dłoni. Nie pamiętam abym się uderzył itp. Na załączonym zdjięciu pokazałem dokładnie miejsce bólu.
Miejsce to jest jakby lekko spuchnięte, bardziej sine niż w prawej dłoni, gdy nie forsuję ręki nie odczuwam bólu, ale przy niektórych codziennych czynnościach np. chwytanie przedmiotów cięższych i płaskich chwytem szczypcowym boli dość mocno. Mogę wykonywać pełny zakres ruchu jak w ręce prawej ale boli przy maksymalnym wyginaniu kciuka w różne strony. Boli również np. w sytuacji gdy wyprostuję kciuk i zacisnę pięść(gest OK) i w tym momencie chcę coś przycisnąć kciukiem(jak np. w naciskaniu zapalniczki). Od prawie roku ćwiczę na siłowni, więc w pierwszej kolejności myślałem, że to jakieś przeciążenie, wybicie, więc przestałem ćwiczyć na 2 tygodnie(ból zniknął już po dwóch dniach), po czym wróciłem do treningów. We wszystkim ćwiczeniach oprócz uginania ramion ze sztangą podchwytem i uginania przedramion ze sztangą podchwytem nie odczuwam żadnego bólu.
3 lata temu miałem podobną sytuację i do teraz powtarzała się ona 3 razy, jednak wtedy pomogła maść i nie nadwyrężanie ręki przez kilka dni. Wtedy zacząłem ruszać nadgarstkiem, rozciągać kciuk i coś jakby mi przeskoczyło- na następny dzień nie było bólu ani "obrzęku".
Nie wiem co to może być, wydaje mi się, że boli najbardziej w miejscu oznaczonym na zielono(na zdjęciu) a promieniuje do miejsc czerwonych. Czy to jakieś wybicie/skręcenie? Mam wrażenie, że coś tam jest przesunięte, kciuk jest jakby "ciężki". Ostatnio zauważyłem, że ból się zmniejsza, gdy porządnie porozciągam kciuka(dosłownie kilka minut rozciągania we wszystkie strony) lub jestem dłużej na dworze, gdzie jest bardzo zimno. Dużo czytałem w internecie i boję się, że to może być jakieś "zapalenie pochewek ścięgna" lub coś podobnego bądź coś mi przeskoczyło, wybiło i się już źle zrosło(mam tak z palcem u nogi).
Nie wiem czy to ważne, ale niektóre ścięgna wykształciły mi się słabiej(nie wiem jak to nazwać) i jak byłem mały to np. musiałem przez jakiś czas rozciągać ścięgno achillesa. Proszę o poradę i z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź Eksperta:

Paweł Nowicki

specjalista chirurgii ręki

Witam, przedstawione fakty moga swiadczyc o przeciazeniu sciegna zginacza dlugiego kciuka, bole nasilaja sie przy jego biernym i czynnym napinaniu oraz promieniuja wzdluz jego przebiegu. Leczenie nalezy rozpoczac od wylaczenia obciazania i kompresji tego miejsca w polaczeniu z dzialaniem lagodzacym w tym krioterapii i laseroterapii, dodatkowo mozna stosowac leki pzapalno-pbolowe w masci. W przypadku braku poprawy nalezy skontaktowac sie z lekarzem. Warto tez wykonac usg potwierdzajace problem. Niemniej w kazdym przypadku nalezy wykonac rtg tej okolicy. Pzdr. P.Nowicki.

Pawel Nowicki

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

Czy to hepatomegalia? Szukam pomocy w postawieniu diagnozy

Czy istnieją platformy lub strony internetowe, które pomagają w znalezieniu...

Frykote12 | 2023-09-21 11:38