Bóle głowy od kręgosłupa szyjnego
Pytanie dotyczy: ból, głowa, kręgosłup szyjny
Witam, mam 26 lat, prowadzę niestety bardzo siedzący tyb życia. Moja praca to ślęczenie przed komputerem i wpatrywanie się w ekran przez 8h. Wymaga to dużego skupienia, ponieważ weryfikuję dokumenty i muszę przypatrywać się nawet drobnym znakom, jednocześnie muszę pracować szybko. Mój problem polega na tym, że od ok. 3 msc zaczęłam zauważać silne napięcia od obręczy barkowej po samą nasadę głowy, szczególnie po prawej stronie.Napięcie jest silne i bolesne, przez co bardzo spada mój komfort zycia a co gorsza wydajność i uwaga w pracy. Boli od tego również głowa. Zastanawiałam się czy to nie jst ból od głowy. Nie wiem od 2 lat tak pracuję a przy komputerze często jestem od 14 r.z więc skąd nagle takie dokuczliwe dolegliwości. Wykonuję ćwiczenia izometryczne na szyję, ćwiczenia na obręcz barkową, wysuwam głowę w przód i w tył- tak mi polecił lekarz medycyny pracy. Nic to nie pomaga.Co robić dalej? Może jakieś leki na rozliźnienie mięśni, a może to zwyrodnienie kręgu i nic to nie pomoże ;(
Odpowiedź Eksperta:
chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna
Pani Patrycjo,
rozumiem, że raczej niemożliwa jest dla Pani zmiana rodzaju pracy, ale na obecne dolegliwości pracuje Pani już co najmniej od 14-go roku życia.
Ani słowem nie wspomina Pani, jak spędza Pani czas wolny od pracy, ile godzin na dobę Pani sypia, jak się Pani odżywia i na co dotychczas Pani chorowała.
Proponuję racjonalizację diety na warzywno-owocową, niskowęglowodanową. Powinna Pani także zwiększyć czas przebywania na świeżym powietrzu, a w godzinach pracy co najmniej co 1-2 godziny robić sobie krótkie przerwy, w czasie których dobrze byłoby choćby krótko poćwiczyć z taśmą albo z ekspanderem (na jednej gumie). Poza tym zalecam systematyczne, codzienne ćwiczenia z jakimś zaimprowizowanym rotorem ręcznym typu: magiel ręczny, duży młynek do kawy, ręczna maszynka do mięsa z przedłużoną rączką czy podobne.
Gdyby to nie pomogło, warto pomyśleć o masażu karku i grzbietu czy o akupresurze lub o akupunkturze.
Gdyby dolegliwości mimo to się utrzymywały konieczna będzie konsultacja, najlepiej u lekarza specjalisty rehabilitacji.
Porady Eksperta
Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta