Chondormalacja chrząstki I/II na kłykciu bocznym kości udowej, zakrzepowe zapalenie żyły odstrzałkowej lewej - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 4 lutego 2023, Imieniny: Andrzeja, Weroniki
Porady Eksperta

Chondormalacja chrząstki I/II na kłykciu bocznym kości udowej, zakrzepowe zapalenie żyły odstrzałkowej lewej

Dzień dobry, proszę o poradę. Moja mama (50 lat) wróciła dziś od chirurga z diagnozą - Chondormalacja chrząstki I/II na kłykciu bocznym kości udowej, zakrzepowe zapalenie żyły odstrzałkowej lewej. Bardzo sie boję, bo nie wiem co to znaczy. Otrzymała nastepujące leki: Fokusin, clexane, movalis, disminex, 4 flex,polprazol. diprophas, lignocainum hydrochlor., refastin. Czy wszystkie ww leki są na ta przypadłość? Czy jest to choroba tzw. "nabyta z wiekiem"? Czy może jakiś uraz? Czy musi leżeć? Jest osobą pracującą (praca biurowa - chodzi do pracy).Czy oprócz leków czeka ją jakiś zabieg i jak długo jest ta choroba leczona? Czy wyzdrowieje? Z góry dziękuję za poradę i pozdrawiam. Barbara Kwiecień.

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Pani Barbaro,
chondromalacja jest schorzeniem dosyć częstym i to nie tylko u ludzi w podeszłym wieku. Z oceny że jest to chondromalacja I/II wynika, że zmiany nie są na szczęście zbyt zaawansowane. Drugim problemem u mamy jak Pani pisze jest zapalenie żyły odpiszczelowej. Ta druga sprawa wymaga intensywnego leczenia farmakologicznego.
Gdyby dłużej utrzymywało się leczenie zapalenia żyły, a szczególnie gdyby pojawiły się zmiany zakrzepowe, poza leczeniem farmakologicznym, inną skuteczną metodą leczenia są pijawki lekarskie.

Wracając do chondromalacji, to poza leczeniem farmakologicznym skuteczną metodą leczenia tego schorzenia jest systematyczna, bez większych przeciążeń rehabilitacja ruchowa, wzmacniająca gorset mięśniowy, najlepiej według programu zaleconego prze ortopedę lub rehabilitanta.

Na szczęście obydwa schorzenia mamy rokują wyleczenie, pod warunkiem systematycznego leczenia.

Serdecznie Panią pozdrawiam

Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27