Chondromalacja III stopnia a jazda konna i inne sporty - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 20 października 2021, Imieniny: Ireny, Jana
Porady Eksperta

Chondromalacja III stopnia a jazda konna i inne sporty

Witam,
Trzy lata temu przeszłam operację laparoskopową wycięcia zmienionej chorobowo chrząstki w przebiegu chondromalacji III stopnia (o ile dobrze pamiętam). Niestety dolegliwości bólowe wciąż mi towarzyszą, ale bezpośrednio po operacji zostałam poinformowana, że powinnam o niektórych sportach całkowicie zapomnieć jak np. jazda na rowerze (oprócz stacjonarnego), jazda na nartach, biegi i wszystkie inne sporty, które wymagały by nadmiernego obciążania kolana. W tym roku postanowiłam jednak zapisać się na kurs jazdy konnej, ale obawiam się, że może być to szkodliwe dla mojego kolana, stąd też moje pytanie czy w mojej sytuacji jest możliwa jazda konna i czy nie pogorszy to stanu mojego operowanego kolana? Jakie sporty są całkowicie wykluczone w tym przypadku, a jakie nie powinny mi zaszkodzić? Czy to prawda, że jeśli dolegliwości bólowe będą się wciąż nasilały konieczne będą zastrzyki bezpośrednio w to kolano?

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Witam Panią,
jak długo będzie Pani odczuwała dolegliwości ze strony stawów kolanowych, tak długo powinna Pani unikać wszelkiej aktywności obciążającej kolana, m.in. i jazdy konnej.
Proponuję racjonalizację diety z dominacją warzyw i owoców, a z wyraźnym ograniczeniem wszystkich węglowodanów oraz ćwiczenia budujące gorset mięśniowy, m.in. na rowerze stacjonarnym czy/i nawrotkach starego typu ale tylko w pozycji siedzącej. Ponadto proponuję zestaw ćwiczeń na tułów i kończyny górne.
W Pani przypadku cenna byłaby konsultacja lekarza, specjalisty z zakresu rehabilitacji. Gdyby i to nie pomogło, proszę rozejrzeć się za specjalistą akupunktury lub/i terapii manualnej.
Do jazdy konnej i jazdy na nartach będzie mogla Pani ostrożnie powrócić po ustąpieniu dolegliwości ze strony kolan.
Życzę optymizmu, pełnego zaangażowania w proces leczenia i wytrwałości w systematycznej rehabilitacji ruchowej.
Serdecznie pozdrawiam
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

RATUNKU POMOCY = 516 809 201

[B][U][COLOR="Olive"]MALUTA MILCZY ZE ZŁYMI LEKAMI I LEKCEWAŻENIEM PROCEDUR I...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2021-10-20 08:06