Choroba mojego dziadka i taty. Nie wiem, gdzie szukać pomocy. Niszczy to moją rodzinę. - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Choroba mojego dziadka i taty. Nie wiem, gdzie szukać pomocy. Niszczy to moją rodzinę.

Pytanie dotyczy: choroba psychiczna


Witam.
Na początku zaznaczę, że nie mam pojęcia, gdzie szukać pomocy, dlatego może Doktor mnie jakoś nakieruje, czy najpierw iść do neurologa, psychiatry, czy lekarza ogólnego.
Mój dziadek ma 75 lat. Od 40 roku życia rozwija się w nim jakaś choroba psychiczna (?), może jakieś guzy mózgu.. Nie wiadomo, ponieważ jego żona i syn lekceważą wszystkie objawy i niestety stan dziadka jest niezdiagnozowany.
Niestety teraz jego stan jest tragiczny. Nie poznaje ludzi, zapomina, że ma syna. Wczoraj spotkał swoją synową, która chciała go podwieźć do domu. Najpierw zastanawiał się, czy mieszka na tej ulicy, gdzie dojechała, a potem spytał kim ona w ogóle jest. Jak synowa odpowiedziała mu "przecież jestem żoną twojego syna, Sławka", zapytał "kto to Sławek? mam syna?". W dodatku nie umie nauczyć się nowych rzeczy, zapomina do czego służą przedmioty, nie umie samodzielnie wykonywać niektórych czynności. Umie robić tylko to, co ma "zakodowane", nawet trudno mu przetłumaczyć, żeby przestał to robić. Boimy się, że gdzieś wyjdzie i nie wróci.Mówi sam do siebie, twarz wykrzywia mu się ze złości, zaciska pięści. Zazwyczaj wtedy mówi bluźnierstwa, krzyczy. Nie pamięta później, że to robił. Potrafi go zarzucić z nerwów, gdy idzie ulicą i traci równowagę.
Niestety, podejrzewamy, że to dziedziczne. Mój tata od 5 lat też nie umie okazywać emocji. Gdy się zezłości to taki sam grymas wykrzywia mu twarz, zaciska pięści i mówi sam do siebie, gdy myśli, że nikt nie patrzy. Trudno mu nawiązywać kontakty z ludźmi, nie umie rozmawiać, boi się mówić głośno.

Czy te objawy mogą być objawami jakiejś choroby psychicznej? Czy raczej zwapnień mózgu, guzów uciskających na czaszkę? Gdzie w ogóle z tym iść i opowiedzieć tą historię? Oczywiście obaj nie dopuszczają do siebie myśli, że są chorzy. Bardzo proszę o jakąkolwiek wskazówkę, czy poradę.

Domyślam się, że dziadka już nic nie uratuje. Ale może mój tata zacznie się leczyć i nie będzie taki na starość.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Dominiko,

Pani dziadek i ojciec przejawiają zaburzenia neurologiczne o charakterze otępiennym z towarzyszącymi objawami agresji. Nie wydaje się aby była to choroba nowotworowa w postaci guzów mózgu. Niewykluczone jest otępienie o typie choroby rozsianych ciałek Levyego ( DLB ). Jednak do
rozpoznania konieczne jest wykonanie dziadkowi i ojcu badania MR głowy oraz przeprowadzenie badania testami psychologicznymi ( MMSE i CDT ).
Konieczna jest do interpretacji tych badań konsultacja psychologa i neurologa. Istnieją leki, kórymi można wpływać na opisane u Pani dziadka
i ojca zaburzenia, a neurolog po przeprowadzonej diagnostyce mógłby je przepisać obu chorym.

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27