Czy możliwe że mam alergię na zimno? - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 22 września 2023, Imieniny: Tomasza, Maurycego
Porady Eksperta

Czy możliwe że mam alergię na zimno?

Pytanie dotyczy: alergia na zimno, zespół Raynauda, syrop Neera


Od paru miesięcy męczy mnie pewna dolegliwość. Mam 30 lat i nigdy nie byłam na nic uczulona. Otóż wystarczy, że choć przez chwilę zrobi mi się zimno (nawet w trakcie lata, gdy jest upalnie) to od razu zaczyna mi lecieć z nosa woda i zaczyna się takie kichanie nad którym nie mogę zapanować - trwa to kilka minut. Najgorzej jest wieczorami i rankiem kiedy wstaję z łóźka, albo kiedy w nocy choć na chwilę wstanę z łóźka i odczuwam zmianę temperatury. W trakcie dnia praktycznie ten problem nie występuje. Czy jest zatem możliwość abym tak reagowała na zimno? Jak sobie poradzić z tym problemem? Bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie co powinnam w danej sytuacji zrobić. Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Pani Marto,

w sporadycznych przypadkach alergia może wystąpić praktycznie na wszystko, włącznie z lekami przeciwalergicznymi. Znam wiele osób u których okresowo, szczególnie w godzinach porannych pojawia się czasem nawet obfita, wodnista wydzielina. U części z nich jest to związane z działaniem zimna a u innych bez żadnych uchwytnych czynników. Jest prawdopodobne, że podobne objawy mogą być związane z ukrytą alergia, nie potwierdzaną w badaniach immunologicznych. Tak często bywa m.in. z uczuleniami pokarmowymi. Tego typu objawy można także traktować jako przejaw trudnych do interpretacji zaburzeń wegetatywnych. Bywają także inne, nasilające się pod pływem chłodu objawy – od umiarkowanej sinicy uszu, nosa, palców aż do ciężkiej postaci zespołu Raynauda. W piśmiennictwie medycznym jest niewiele informacji na ten temat. Być może więcej do powiedzenia w tej kwestii mieliby doświadczeni immunolodzy.
Wydaje się, że łagodzenie wspomnianych objawów może nastąpić wraz z poprawą ogólnej odporności organizmu, pod wpływem ogólnej higienizacji trybu życia, z racjonalizacją żywienia i ograniczeniem lub wyrzeczeniem się wielu używek czy palenia papierosów. Korzystnie może wpłynąć także kuracja oczyszczająca organizm za pomocą kilkunastodniowej diety warzywno-owocowej wspomaganej syropem Neera.

Serdecznie Panią pozdrawiam

Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

Przedwczesny wytrysk męża

Cześć ! Piszę bo moze mi coś doradzicie Mój mąż jest totalnym...

Nikka | 2023-09-21 15:12

Czy to hepatomegalia? Szukam pomocy w postawieniu diagnozy

Czy istnieją platformy lub strony internetowe, które pomagają w znalezieniu...

Frykote12 | 2023-09-21 11:38