Czy przyczyną moich objawów może być guz w mózgu? Jakie badania warto wykonać? - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira
Porady Eksperta

Czy przyczyną moich objawów może być guz w mózgu? Jakie badania warto wykonać?

Szanowny Panie Doktorze,

Od 5 lat nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Moje objawy to przede wszystkim ciągłe zmęczenie, osłabienie, brak energii, zapału, motywacji. Ociężałość umysłowa i fizyczna. Sen nie przynosi mi odpoczynku, budzę sie zmęczony. Dodatkowe objawy, których nie było przed tym okresem, to bardzo częste pulsujące szumy w głowie, czasem lekkie bóle głowy w częsci czołowej, sporadycznie bardzo silne napady bólu głowy poprzedzone zaburzeniami widzenia. Zdarzają się też dość często skrajne wahania nastroju - od żartów i wygłupów do drażliwości i agresji.

Pierwszy lekarz psychiatra, do którego chodziłem kilka lat, zdiagnozował dystymię i to próbował leczyć. Próbowałem Zoloft, Lexapro, Efectin, ale bez jakiś wyraźnych efektów. Co więcej, zwiększanie dawek zawsze powodowało pogorszenie samopoczucia (co dziwiło lekarza) więc wracałem do niższych (75-efektin).

W tym roku przeprowadziłem się do innego miasta i poszedłem do innego psychiatry, który jak się okazało, ma wątpliwości co do tamtej diagnozy i zalecił mi konsultację neurologiczną.

Wprawdzie wybieram się do neurologa, ale na wizytę trzeba długo czekać, a ja chciałbym jakieś istotne badania zrobić jak najszybciej.

W związku z powyższym mam pytanie do Pana, czy przyczyną tych objawów może być guz w mózgu (np. w płacie czołowym) lub coś podobnego i jakie dokładnie badania wykonać, by potwierdzić/wykluczyć taką lub inną przyczynę?

Dodam, że mój tato chorował na epilepsję, a zmarł w wyniku stopniowego zaniku funkcji poszczególnych obszarów mózgu (w wieku 51 lat). To było dawno, podobno lekarz stwierdził, że to wyglądało jak choroba Alzheimera w przyspieszonym tempie.
Kilka lat temu robiłem badanie EEG, wyszła "pojedyncza czynność napadowa", ale neurolog, który oglądał wynik, stwierdził że to nic takiego. Po roku powtórzyłem badanie, ale wyszło już prawidłowo (choć w czasie badania miałem niekontrolowane ruchy/skurcze mięsni kończyn przy zachowanej pełnej świadomości - to mi się czasem zdarza w sytuacjach emocjonalnych - jednak obraz EEG tego nie odzwierciedlił)

Bardzo poszę o poradę, nie jestem w stanie pracować zawodowo (informatyk), w tym roku podjąłem próbę powrotu do pracy na etacie, ale już po dwóch miesiącach mój stan się tak pogorszył (zmęcznie, osłabienie, opór umysłu), że nie byłem w stanie nic robić i musiałem zrezygnować.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Magnus,
Dolegliwości opisane przez Pana stanowią obraz subiektywnych objawów chorobowych. Konieczna jest ocena zobiektywizowana badaniem lekarskim. Celem wykluczenia guza mózgu drogą " na skróty" można wykonać badanie MR mózgu. Jednak o ile wcześniej zbadałby Pana neurolog, to może okazać się, że bardziej prawdopodobne jest inne podejrzenie niż nowotwór płata czołowego i wówczas inne badania dodatkowe będą bardziej trafne, aby ustalić diagnozę. Proponowałbym niezależnie skonsultować się u psychologa z wnioskiem o wydanie opinii z uwzględnieniem profilu osobowości.

Pozdrawiam serdecznie ,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24