Depakine Chrono 500 - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 27 października 2021, Imieniny: Iwony, Sabiny
Porady Eksperta

Depakine Chrono 500

Witam serdecznie,
Panie doktorze leczę się na padaczkę skroniową. Przyjmuję Depakinę Chrono 500 3 x dziennie ( 2 tabl rano i 1 wieczorem).
Napady miałam dotychczas srednio raz na tydzień, raz na dwa tygodnie.
W zeszłym tygodniu wzięłam 12 tabletek Depakiny jednorazowo i trafiłam najpierw na Oddział Intensywnej Terapii a potem na Toksykologię.
Okazało się, że we krwi jest działanie toksyczne Depakiny a nie terapeutyczne.
Wyszłam nastepnego dnia na własne żadanie. Lekarz toksykolog z obawy o moje bezpieczeństwo zasugerował odstawienie całkowite leku do momentu wizyty u neurologa. Przez ostatni tydzień bardzo żle się czułam - miałam kilka napadów dziennie, trwających dłużej niz zwykle.
Cały ten czas miałam silne zawroty głowy, senność i do nie zniesienia ból głowy.
Przez pierwsze 2 dni po wyjściu ze szpitala miałam temperature, podwyższone tetno i cisnienie.
Do dnia dzisiejszego czuje sie nie najlepiej.
W dniu dzisiejszym byłam u neurologa, ale p. doktor była niezbyt sympatyczna i przez cała wizyte sugerowała, a wręcz otwarcie mówiła że powinnam udac sie do psychiatry- zdaje sobie sprawę ze taka wizyta jest konieczna, ale szukam teraz pomocy neurologicznej a nie psychiatrycznej.
Na poczatku zaproponowała skierowanie do szpitala na Oddział Neurologii celem właczenia u ustawienia leków, a po moim tłumaczeniu, ze nie mogę opuszczać pracy dała mi skierowanie na EEG.
Panie Doktorze co w tej sytuacji powinnam zrobić?
Wiem, ze mam kilka napadów dziennie - wyłaczam sie nawet na 20-30 sekund, dotychczas maksm było to do 10 sekund, nieustające uczucie de javu, jakiś nieprzyjemny zapach, który czesto pojawia się przed napadem i strasznie mecząca senność i ból głowy.
Będę bardzo wdzięczna za udzielenie mi porady.
Z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam,

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Karolino,

Abstrahując od przyczyny zatrucia (czy było ono przypadkowe, czy też była to może próba samobójcza ), dawka Depakine chrono 1500 mg/dz. nie jest dla Pani wystarczająca przy tak dużej jak obecnie częstości napadów. Toksykolog mógł mieć rację mówiąc o odstawieniu dotychczas używanego przez Panią leku, ale nie można absolutnie odstawiać Depakiny nagle, zwłaszcza gdy nie zastąpi się jej wcześniej innym skutecznym lekiem przeciwpadaczkowym. Osobiście jestem zdania, że o ile nie ma Pani wyjątkowo niskiej masy ciała, to warto by zwiększyć dawkę dobową Depakine Chrono 500 do 2g, czyli 2 x dziennie po 2 tabletki. Następnie odczekać ok. 2 tyg. notując sobie w kalendarzyku ilość i charakter napadów w tym czasie, aby przekonać się, czy będzie większa skuteczność tego leku przy takiej podwyższonej dawce. Wtedy też należy wykonać badania laboratoryjne krwi z ocenę wskaźników wątrobowych i poziomu Pani leku ( VPA - powinno być leczniczo 50 - 120 mikrogram/ml ) we krwi. Może się okazać, że już taka dawka - 4 tabletek dziennie ( a nie aż 12 tabletek ! ) jest dla Pani toksyczna i wtedy na pewno trzeba będzie odstawić stopniowo Depakinę, włączając wcześniej inny lek ( np. karbamazepinę lub lamotryginę, których preparaty apteczne są dostępne pod wieloma różnymi nazwami ) także refundowany przez NFZ. Nie uważam, aby wykonywanie EEG było obecnie potrzebne. Natomiast nie powinna Pani prowadzić samochodu w obecnym stanie. Namawiałbym również Panią do omówienia z psychiatrą okoliczności nadużycia Depakiny i szczerego ujawnienia wobec niego ( lub wobec duchownego, o ile jest Pani osobą wierzącą ) - co skłoniło Panią do tego zagrażającego życiu czynu.


Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

RATUNKU POMOCY = 516 809 201

[B][U][COLOR="Olive"]MALUTA MILCZY ZE ZŁYMI LEKAMI I LEKCEWAŻENIEM PROCEDUR I...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2021-10-27 10:16