Dyskopatia lędżwiowa a sport - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Dyskopatia lędżwiowa a sport

Pytanie dotyczy: ból, dyskopatia lędżwiowa


Witam Panie Doktorze.
Od 5 lat borykam się z bólem dolnego odcinka lędźwiowego. Przyczyną bólu było nieumiejętne schylenie się.
Ostatnio miałem wykonany rezonans magnetyczny. Wynik rezonansu "Zachowana fizjologiczna lordoza w odcinku lędz. kręg. Przepuklina podwięzadłowa centralno-prawoboczna krążka międz. na poziomie L5/S1 z uciskiem worka opony twardej. Uwypuklina na poziomie L4/L5 z uciskiem worka opony twardej. Cechy dehydtratacji krąż. międz, na poziomie l4/l5, l5,S1 niewielkiego stopnia. Nie spostrzega się zmian ogniskowych w obrębie worka oponowego i końcowego odcinka kręgowego."
Wykonuję systematycznie ćwiczenia McKenziego oraz ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy. Od zawsze uprawiałem sport, głównie sporty walki oraz ćwiczyłem na siłowni. Niestety z racji problemów z kręgosłupem nie jestem w stanie ćwiczyć. Jest to dla mnie "cios", gdyż sport jest dla mnie bardzo ważny. Jeszcze 2 lata temu epizody bólowe pojawiały się kilka razy w roku, niestety teraz boli mnie już prawie non stop. Proszę o analizę wyniku badania MRI oraz informację czy jest możliwość, abym wrócił do uprawiania sportu typu siłownia, sporty walki oczywiście w umiarkowanej formie z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami. Czy też powinienem o tego rodzaju aktywności zapomnieć. Dodatkowo czy opis MRI powyżej kwalifikuje mnie do operacji? Dziękuje z góry za odpowiedź.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Mantis,

W związku z wykazaną u Pana wielopoziomową dyskopatią w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa przeciwwskazane jest podejmowanie ćwiczeń na siłowni oraz praktykowanie sportów walki. Wskazana jest rehabilitacja oraz zmiana dyscyplin aktywności sportowej. Najbardziej celowe jest pływanie, można jeździć na rowerze, uprawiać jogging lub nordic walking.
W oparciu o zaprezentowane zdjęcie i opisany stan kliniczny nie wydaje się aby operacja była konieczna. Wskazana jest ergonomia pracy - nie dźwiganie ciężarów > 10 kg, unikanie schylania się, częste zmiany ułożenia ciała bez wielogodzinnego siedzenia za biurkiem lub w samochodzie. Wskazane są systematyczne kontrole u lekarza specjalisty rehabiitacji medycznej lub u neurologa. Przestrzeganie tych zaleceń umożliwi ustąpienie dolegliwości.

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27