dyskopatkia - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

dyskopatkia

Pytanie dotyczy: złamanie, kość ogonowa, kręgosłup


Witam.
Mam 19 lat . Kilka lat temu doznałam urazu złamania kości ogonowej podczas w-f i od tamtej pory mam problemy z kręgosłupem. Miewałam bardzo częsty ból kręgosłupa promieniujący do nóg. Mrowienie w okolicy pośladków, przy schylaniu strzelanie w kręgosłupie. Bardzo czesto bolaly mnie nogi. Miałam wrażenie, że nie mam siły nosić swojego ciężaru ( ważę 50kg.) W poprzednim miesiacu zrobilo mi sie gorzej poniewaz nie moglam stanac na prawa noge , sprawialo mi to trudnosci w chodzeniu, bol minal i na obecna chwile boli mnie lewa noga. Poza objawami zwiazanymi z kregoslupem mam problemy z pecherzem. Czeste zapalenie pecherza, zastoj moczu w pecherzu i mocz cofajacy sie do nerek. wykryto u mnie rowniez kilka kamyczkow w prawej nerce o wielkosci od 3 do 6 mm. Dwa lata temu przeszlam zabieg poszerzenia cewki moczowej. Bole pojawiaja sie co jakis czas. 13 sierpnia 2012r. mialam tomografie kregoslupa gdzie wyszla dyskopatia dwupoziomowa. Kilka dni temu robiłam rezonans magnetyczny. Otrzymałam wynik jednak nic z tego nie rozumiem. Prosiłabym bardzo o interpretacje badania , poniewaz wizyta u neurologa bedzie za jakis czas.

Badaniem objęto odcinek Th10-S5. Osłabienie sygnału RF w obrazach T2-zależnych z tarcz międzykręgowych L4-L5 i L5-S1- zmiany dehydratacyjno-degeneracyjne. Niewielka tylna pośrodkowa wypuklina pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej L4-L5, modelująca dyskretnie przednią ścianę worka oponowego, bez kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych.
Tylna, pośrodkowa wypuklina pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej L5-S1, na głębokość 5mm, uciskająca przedni depozyt tkanki tłuszczowej przestrzeni nadoponowej kanału, bez kompresji worka oponowego, zwężająca zachyłki boczne kanału a bardziej po stronie lewej- niewielka kompresja korzenia lewego nerwu rdzeniowego S1.
Na pozostałych poziomach wypuklin czy przepuklin dokanałowych nie stwierdzono. Morfologia kręgów i sygnał szpiku kostnego prawidłowe. Stożek rdzenia widoczny na poziomie L1, bez zmian ogniskowych. Przestrzeń przykręgosłupowa prawidłowa.

Prosiłabym o jak najszybszą odpowiedź.
Dziekuje i pozdrawiam

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. Panno W.K.,

Badanie MR potwierdziło w pełni obecność dwupoziomowej dyskopatii lędźwiowo-krzyżowej. Stopień nasilenia tej choroby i jej lokalizacja tłumaczą korzeniowe pochodzenie bólu lewej kończyny dolnej. Uciśnięty pierwszy korzeń krzyżowy odpowiada za unerwienie dolnej części pośladka, tylnej powierzchni uda i poprzez kolano i łydkę dochodzi do pięty, a nawet małego palca.
Pomimo że wypadek spowodował uszkodzenie dolnych korzeni rdzeniowych związanych z unerwieniem okolicy odbytu i sromu, to jednak zaburzenia ze strony układu moczowego, zwłaszcza na podłożu zapalnym, wydają się być chorobą niezależną od przebytego złamania kości ogonowej. Konieczne jest leczenie zarówno pod nadzorem urologa, jak i neurologa.
Dolegliwości te są do opanowania i należy mieć nadzieję, że nie będą mieć niekorzystnego wpływu na ewentualne życie intymne i prokreację.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18