Dystonia szyjna,czy to trafna diagnoza? - Clonazepamum, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

Dystonia szyjna,czy to trafna diagnoza?

Pytanie dotyczy: Clonazepamum


Witam,ponad 5 lat temu zdiagnozowano u mnie dystonię szyjną,przyjmuję od tego czasu toksynę botulinową z rożnym skutkiem,ale trzeba było podnieść dawkę do 2 ampułek,dopiero to przyniosło właściwy efekt. Miałam 13 razy robione badanie EMG (dostaję toksynę pod kontrolą EMG), wykazuje ono nadmierną aktywność niektórych mięśni, objawy tez niby pasują do dystonii. Jest to nadmierne napięcie mięśniowe, niekontrolowane skurcze w szyi i twarzy. Odchyla mi głowę na lewy bok,ze skierowaniem brody w prawą stronę, lekko odchylaw tył oraz unosi bark, okresowo drżenia głowy,też niby określone jako dystoniczne. Jestem od tego czasu pod opieka neurologa, specjalisty od tej choroby.
Czy jest szansa,że to nie jest dystonia szyjna, ale jakieś zaburzenie psychiczne? Ponieważ cierpię też na depresję i mam inne problemy emocjonalne,które nasiliły się od zachorowania.
Przyjmuję depakine chrono 500mg, mydoclam forte gdy nie działa toksyna
Czy mogę związku z tym zrezygnować z leczenia neurologicznego i leczyć to tylko u psychiatry czy psychologa? Chciałabym się wyleczyć z dystonii raz na zawsze, bo jest mi z tą chorobą bardzo ciężko, mimo tego,że staram się żyć normalnie, normalnie pracuję, ale choroba bardzo mi to utrudnia. A toksyna tylko łagodzi objawy przez porażenie mięśni, co nie jest też komfortowe, a nie leczy całkowicie. Czy to jest możliwe, że będę zdrowa?

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. " tk80",

Sądzę, że rozpoznanie dystonii jest trafne, a istniejące zaburzenia emocjonalne są wtórnym nawarstwieniem na chorobę neurologiczną. Leczenie toksyną botulinową jest celowe.
Można rozważyć też, mimo działań ubocznych i groźby uzależnienia - zamianę Depakiny na Clonazepamum. Są jeszcze dostępne też preparaty farmakologiczne innego typu, które dawały by nadzieję na uzyskanie poprawy w Pani stanie zdrowia.
Podejmuje się też leczenie chirurgiczne w dystonii, z dobrym, trwałym skutkiem.


Pozdrawiam serdecznie,

dr n. med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog

www.neuroog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18