Epilepsja - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 27 września 2023, Imieniny: Kosmy, Damiana
Porady Eksperta

Epilepsja

Kilkanaście lat temu moja mama została zarażona w szpitalu wirusem żółtaczki typu C. Podczas terapii interferonem poślizgnęła się na oblodzonym chodniku i upadła na głowę. Od tamtej pory zaczęły się jej sporadyczne ataki zaniku świadomości, rok temu zdiagnozowano u niej padaczkę p/p napadów ogniskowych z zaburzeniami świadomości o morfologii napadów skroniowych. Ze względu na wątrobę, mama nie przyjmuje żadnych lekarstw. Obawia się skutków ubocznych, tym bardziej że za dwa miesiące ma przejść kolejną terapię bezinterferonową na wirusa typu C. Lekarz specjalista przepisał jej levetiracetam (kepprę). Kilusekundowe zaniki świadomości zdarzają się z róznym nasileniem, czsami przez wiele dni jest spokojnie, bywają jednak dni, że napdady są kilkukrotne w ciągu dnia. Czasami odczuwa rónież lekkie pobolewanie po lewej stronie głowy. Pytanie jest następujące, czy nieleczona epilepsja może się pogorszyć? Czy będzie miało to wpływ na jej pamięć w przyszłości? Czy powinna rozpocząć leczenie kepprą także przed rozpoczęciem terapii przeciwko wzw C?
Wynik badania rezonansu magnetycznego jest następujący:
"Podkorowo w obrębie obu półkul mózgu uwidoczniono drobne hyperintensywne ogniska w czasie T2 zależnym i w sekwencji Flair, po kilka drobnych ognisk w każdej półkuli.W lewej przedniej skroni podkorowe ognisko jest największe - ok 5mm. Zmiany podejrzane o ogniska demeilinizacji naczyniopochodnej. W obrębie lewego konara móżdżku, drobne 3mm ognisko o sygnale płynowym prawdopodnobnie szersza przestrzeń okołonaczyniowa lub torbiel neuroglejowa. Nie widać ognisk patologicznego wzmocnienia sygnału. Tylna jama w normie. Bez cech rystrykcji dyfuzji. Przestrzenie płynowe przymózgowe nieposzerzone. Mierne, okrężne zgrubienia śluzówki zatok obocznych nosa".

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Milaew,

Padaczka u pacjentki obciążonej zapaleniem wątroby typu C wymaga bezwzględnie stałego leczenia przeciwpadaczkowym lekiem niemetabolizowanym przez wątrobę. Takim preparatem jest np. Levetiracetam.

Nieleczona padaczka powoduje systematyczne pogłębianie się uszkodzenia mózgu o możliwym obrazie m.in. postępujących zaburzeń pamięci do otępienia włącznie. Nieleczone napady padaczki powodują również szereg innych powikłań neuropsychiatrycznych, np. związanych z rozwojem charakteropatii padaczkowej ( z degradacją osobowości ). Istotny jest dobór właściwej dawki leku, tzn. stopniowe podniesienie dawki dobowej leku ( Kepprę można stosować w 2 dawkach dobowych ) do poziomu umożliwiającego kontrolę napadów. W przypadku Levetiracetamu taka dawka oscyluje zwykle ok. 1500 mg leku łącznie na dobę. Niekiedy konieczne jest dołączenie drugiego leku przeciwpadaczkowego, o ile lek, np. sama Keppra stosowany w wysokiej dawce nie zapobiega napadom padaczki. Tolerować można warunkowo pojedyncze napady padaczki na przestrzeni roku. Napady zdarzające się tak często jak opisano wymagają intensywnego leczenia lekiem przeciwdrgawkowym. Leczenie Levetiracetamem powinno być stosowane w tym przypadku stale, niezależnie od równoległego leczenia wątroby, czy to z, czy bez interferonu.

Mimo uszkodzenia wątroby, pacjentka, z różnych przyczyn zdrowotnych, może stosować różne leki po uwzględnieniu faktu, że dany lek który byłby potrzebny nie jest metabolizowany przez wątrobę ( liczne leki są metabolizowane przez nerki ).


Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum