Epilepsja - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Epilepsja

Pytanie dotyczy: epilepsja, padaczka,


mam problem mój brat od 6 dni ma bóle głowy i nóg rzuca nim na wszystkie strony, w dwóch szpitalach dano mu kroplówkę i wypisano go bez specjalnej diagnozy. chciałam nadmienić że ma padaczkę od 9 roku życia są to napady toniczno- kloniczne w nocy w rozpoznaniu pisze encefalopatia okoloporodowa pp padaczki lekoopornej. rezonans, tomografia w normie a eeg- fale alfa przemieszne fale theta 5-6 zwolniony. pani doktorze proszę o poradę bo dalej ma te same objawy i jestem bezradna nie wiem co robić bo jego lekarz neurolog wyjechał. leki które bierze to neuran 800-300 neurotop ret 600-150 300-150 oraz rabapentin teva.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Mario,

Na wskutek encefalopatii okołoporodowej bardzo często rozwija się padaczka, w tym - jej postać lekooporna. Na szczęście aktualne przepisy umożliwiają w tym typie padaczki nabywanie leków przeciwpadaczkowych ze znacznymi zniżkami o ile NFZ zechce się zająć ich refundowaniem. Lekarz dobiera najodpowiedniejszy lek we właściwej dawce dla chorego i przepisuje go na recepcie, ale niezwykle złożone ustalanie refundacji wymaga pracy urzędniczej, a nie lekarskiej i z tego powodu, że NFZ nie realizuje tych wytycznych, może się okazać, że właśnie pacjent z padaczką lekooporną jest narażony na dodatkowe koszta nie z powodu błędu lekarza lecz z przyczyn gospodarczo-politycznych i legislacyjnych. W przypadku leczenia Pani brata można dopatrzeć się takiego skutku nieprawidłowości związanej z niewłaściwą ordynacją leków, a w efekcie z faktem ( poza stratami ekonomicznymi ) doznawania nieopanowanych napadów padaczkowych. Poprawa stanu zdrowia Pani brata z pewnością jest możliwa, ale wymagane są regularne, obecnie częstsze kontrole neurologiczne. Niestety podane przez Panią dane dotyczące leczenia farmakologicznego zawierają uchybienia. M.in. firma farmaceutyczna TEVA produkuje lek o nazwie Gabapentin ( a nie rabapentin ) i nie podano w zapytaniu dawkowania tego leku. Jest to bardzo ważne, gdyż preparat ten jest chemicznym analogiem innego używanego przez brata leku o nazwie Neuran ( firmy Ranbaxy ). Różnica między tymi preparatami ( Gabapentin Teva i Neuran ) jest taka jak między alkoholem etylowym, a etanolem - czyli żadna. Dodatkowo preparat ten należy stosować w trzech dawkach dobowych, a nie jak podano przy Neuranie - tylko w dwóch ( 800-300 ). Trzeci z wymienionych preparatów - Neurotop retard ma również wadliwie określone dawkowanie. Neurotop retard stosuje się w dwóch stałych dawkach dobowych ( np. 600-600 ), a nie jak podano 600-150 300-150. Podsumowując : konieczna jest intensyfikacja leczenia, tj. zwiększenie dobowej dawki jednego ze stosowanych leków oraz ujednolicenie leczenia preparatem Gabapentyny ( należy wybrać jeden z dwóch dotąd używanych - albo Gabapentin TEVA, albo Neuran ) i stosować go we właściwej dawce dobowej podzielonej na trzy porcje.
Bardzo dziękuję za załączone zdjęcie pięknej dziesiątki różańca, której odmawianie na pewno bratu nie zaszkodzi. Jednak wyczekiwanie na powrót neurologa bez zastępczej interwencji dostępnego obecnie innego neurologa wydaje mi się być koniecznym obok Państwa modlitwy, ze względu na jawne nasilenie się w ostatnim czasie choroby Pani brata.

Pozdrawiam serdecznie,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27