Guz przysadki mózgowej - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 27 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Przybysława
Porady Eksperta

Guz przysadki mózgowej

Pytanie dotyczy: Guz przysadki mózgowej


Dzień dobry.
Chciałabym w skrócie opisać mój aktualny stan.
Zaczęło się od nierównych źrenic, zauważyła to moja mama. Następnie doszły ostre bóle głowy, omdlenia (bez utraty świadomości), pogorszenie wzroku, problemy z ciśnieniem np. mierzę ciśnienie gdy odczuwam coś niepokojącego, przy pierwszym mierzeniu 160/95 przy tym ciśnieniu ból głowy(po lewej stronie oraz tył) dziwne mrowienie w głowie, oraz że tak się wyrażę "jakiś rodzaj zawrotów" ale nie wiem jak je nazwać - coś na przykład wahadła? lewo-prawo,i przyśpieszone bicie serca, gdy ciśnienie spada 100/50 dostaję mdłości, nie raz nawet cofnęło mi się, ból głowy nie zmienia się.
Z tymi dolegliwościami skierowano mnie do endokrynologa, wykonano badanie MR - w wyniku wyszedł mikrogruczolak przysadki mózgowej. Zrobiono mi badania TSH, DZM, ACTH - i wykluczono aktywność tego guza..
Anizokorię, i resztę objawów w zaleceniach - dalszej diagnostyki w poradni neurologicznej.
Że pozwolę sobie na taki zwrot "zaliczyłam już" jednego neurologa/neurochirurga u nas na śląsku, ale jednym słowem zbył mnie, poświecił mi po oczach zwykłą lampką z made in "czajna" i odesłał do endokrynologa..... a ja boję się sama wyjść z domu, zaczęłam studia Ratownictwo Medyczne, i bardzo chciałabym je skończyć.. nie długo zaczynam praktyki, boję się że w każdej chwili mogę zemdleć.....
Z góry dziękuję za szybką odpowiedź...

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Anno,

Wykryty mikrogruczolak przysadki może być hormonalnie nieczynny, jednak jest niewielkim guzkiem zlokalizowanym w miejscu dającym bogatą symptomatologię kliniczną, w tym neurologiczną. Jako twór nieczynny hormonalnie, guzek ten, zapewne nie podda się leczeniu farmakologicznemu, a zatem pozostaje do rekonsultacji neurochirurgicznej możliwość leczenia drogą zabiegu operacyjnego. Istnieją możliwości leczenia w naszym województwie takich zmian bez kraniotomii ( otwierania czaszki od góry ) lecz, przy pomocy odpowiednich narzędzi, bez pozostawiania widocznych blizn - operacje z dostępu do przysadki przez nos. Zabieg taki wymaga jednak również znieczulenia ogólnego ( narkozy ). Proponuję zatem zwrócenie się o powtórną konsultację do specjalisty neurochirurga.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-26 06:21