Guz w okolicach kostki - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Guz w okolicach kostki

Mam 15 lat i 2 miesiące temu wyskoczył mi guz 2 cm. od kostki po wewnętrznej stronie stopy, po tygodniu znikł sam ale teraz znów wyskoczył. Jest wielkości 2 groszy i lekko ugina się pod mocnym naciskiem. Czy to coś poważnego, ponieważ uprawiam lekkoatletykę ( codziennie trening a nawet dwa razy dziennie ) i nie wiem czy to może nie zaszkodzić !?

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Młody Człowieku „ultimate00”,

myślę, że w poważnych kontaktach internetowych lepiej używać swego imienia lub imienia i nazwiska, niż dziwnego nicku, który utrudnia zwracanie się do jego właściciela. Ale to tylko uwaga na marginesie, nie tylko do Ciebie, ale także do niektórych Twoich rówieśników.

Natomiast guz, a raczej guzek, który opisujesz nie jest sprawą groźną, ale lubi się powtarzać, szczególnie w sytuacjach przeciążeń stawów. Takie guzki (torbiele) czasem pojawiają się także w okolicy nadgarstków czy dołów podkolanowych. Spowodowane one są nieprawidłową produkcją mazi stawowej. Ich wielkość może się wielokrotnie zmieniać. Czasem bywają przyczyną dolegliwości bólowych. Młodzi, mniej doświadczeni chirurdzy czy ortopedzi (Poza wyjątkowo dużymi tzw, torbielami Beckera w dole podkolanowym, które trzeba operować) próbują je usuwać operacyjnie, ale często nawet w stosunkowo krótkim czasie te zmiany pojawiają się ponownie i to nawet po wielekroć).

Z reguły najskuteczniejsze leczenie tych torbieli (szczególnie w obrębie nadgarstka) polega na zakładaniu długotrwałej opaski uciskowej. Czasem udaje się je z efektem lepszym niż po wycięciu usuwać poprzez krótkotrwały, silny ucisk (rozgniatać) z następowym założeniem opaski uciskowej.

W Twoim przypadku przez pewien czas powinieneś ograniczyć częstotliwość i intensywność treningów lekkoatletycznych, aż do czasu ustąpienia tej zmiany. Niekiedy poza wyżej opisanym sposobem, leczenie tych guzków wspomaga wcieranie w ich okolice maści rozgrzewających typu sportowego.

Pozdrawiam

Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27