Interpretacja wyników TK - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Interpretacja wyników TK

Pytanie dotyczy: interpretacja tomografii komputerowej, TK


Szanowny Panie doktorze, 12 stycznia przeszedłem udar krwotoczny do lewej półkuli mózgu. Miałem robioną tomografię w dniu przyjęcia na oddział i dwa tygodnie później TK kontrolne. Proszę mi powiedzieć co oznaczają moje wyniki i jakie mogą mieć dla mnie skutki na dalszy mój stan zdrowia i jakość życia. Czy możliwy jest w moim przypadku powrót do pracy (pracuję jako tokarz maszyn sterowanych numerycznie) i ewentualnie jak długo (orientacyjnie) będzie trwała rekonwalescencja. Dodam, że jestem stale rehabilitowany. Mój obecny stan jest zadowalający..jedynie pozostała lekka afazja ruchowa (spowolniona mowa), lekko opadnięty kącik ust, lekkie problemy z ręką w zakresie ruchów precyzyjnych i powolne chodzenie, jednak nie ciągnę nogi za sobą tylko lekko utykam. Lekarze mówią, że mój stan kliniczny jest bardzo dobry.
Oto wyniki TK
1. Badanie wykonano warstwami 4 mm bez podania środka kontrastowego.
Artefakty ruchowe.
Obszar krwotoczny w okolicy komory bocznej lewej z krwią w komorze bocznej lewej, III i IV. Krew w przestrzeni podpajęczej. Obrzęk mózgu. Układ komorowy nadnamiotowy asymetryczny ( węższa komora boczna lewa), nieposzerzony, nieprzemieszczony. Krew w zbiorniku okalającym i blaszki czworaczej. Struktury tylnojamowe bez zmian. Części kości prawidłowe.
2. Badanie wykonano warstwami 4 mm bez środka kontrastowego.
Przewlekłe ognisko krwotoczne wzdłuż komory bocznej lewej na odcinku ok. 50mm (cc) z hipodensyjną obwódką krwi w fazie hemolizy. Zmiana uciska i przesuwa komorę boczną, w jej świetle widoczne resztki zhemolizowanej krwi, skrzepy. Przesunięcie struktur pośrodkowych w stronę prawą do 6mm. Poza tym gęstość istoty szarej i białej obu półkul mózgowych prawidłowa.
Układ komorowy nadnamiotowy asymetryczny, nieposzerzony, przemieszczony. Struktury tylnojamowe i komora IV bez zmian. Części kostne prawidłowe.
WNIOSKI:Ognisko krwotoczne w fazie przewlekłej. Uciśnięcie i przesunięcie komory bocznej. Przesunięcie struktur pośrodkowych w stronę prawą. W porównaniu z badaniem poprzednim resztki zhemolizowanej krwi w układzie komorowym.

Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam
Krzysztof

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Krzysztofie,

Przeżył Pan udar krwotoczny znacznie zagrażający życiu. Fakt, że może Pan mówić i poruszać się świadczy o doskonałym postępie rehabilitacji i wcześniejszego leczenia. W odpowiedzi na Pańskie wcześniejsze pytanie podkreślam, że wymagane jest uzupełnienie diagnostyki o panangiografię mózgową, aby wykluczyć obecność tętniaka, który mógł być przyczyną Pańskiego krwotoku. Szp. św. Barbary jest miejscem, w którym najodpowiedniej można przeprowadzić w wypadku, gdyby tętniaka uwidoczniono. O ile nie było by możliwości wykonania wspomnianego badania, to należy wykonać przynajmniej angio-MR lub angio-TK głowy. Zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku wymaga orzeczenia lekarskiego nastepującego po konsultacji neurologicznej i zaopiniowaniu przez lekarza medycyny pracy, których placówka referencyjna mieści się również w Sosnowcu. Rekonwalescencja może trwać 3 lata. Warto ubiegać się o zintensyfikowaną rehabilitację stacjonarną, np. w GCR w Reptach k/ Tarnowskich Gór. Z pierwotnie sygnalizowanym przez Pana problemem, po wykonaniu w/w diagnostyki i po wykluczeniu obecności tętniaka mózgu, proponuję wstrzymać się do Wielkanocy.

Pozdrawiam serdecznie,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27