Interpretacja wyniku EEG - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

Interpretacja wyniku EEG

Pytanie dotyczy: EEG


Serdecznie witam.Bardzo proszę o wyjaśnienie mi wyniku mojego syna. Końcem września ulegliśmy wypadkowi samochodowemu,mój syn doznał urazu głowy. Miał niewielkie rozcięcie czoła w okolicy łuku brwiowego. Był w szpitalu dwa dni. Gdy byliśmy na sprawdzeniu po szpitalu w poradni chirurgicznej pani doktor zrobiła proste badanie polegające na tym ile długopisów widzi mój syn.
Ku naszemu zaskoczeniu gdy długopis był na wprost syn widział jeden natomiast gdy był on z boku widział dwa długopisy. Po zleconym badaniu eeg wynik jest następujący:rytm podstawowy zachowany. Bardzo liczne fale ostre oraz zespoły fal ostrych w dpr.czołowo-ciemieniowych o amplitudzie180uV i czest.2-3Hz.cykliczne zespoły fal ostrych w odpr. znad okolic skroniowo-ciemieniowych i czołowych z przewagą str. prawej o ampl.220uV i częst 3-4Hz. Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tego wyniku i poradzenie co mam dalej z tym robić. Z góry gorąco dziękuję.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Moniko,

Zakładam, że Pani syn jest niepełnoletni, a co do stanu neurologicznego takich osób powinien wypowiadać się neurolog dziecięcy. U dzieci, w różnych okresach ich rozwoju zapis EEG zmienia się. Zapis EEG zależy też od stopnia stanu czuwania badanej osoby i powinien być zatem interpretowany przez wykonującego to badanie. Dla mnie przedstawiony opis EEG przemawia za padaczką. Konieczna jest konsultacja specjalistyczna, po ukończeniu 18 roku życia u specjalisty neurologa, a wcześniej - jak wyżej podano. Celowe jest wdrożenie farmakoterapii, o ile odpowiedni specjalista po uzyskaniu wywiadu i przeprowadzeniu badania przedmiotowego potwierdzi padaczkę. Warto wykonać badanie neuroobrazowe TK głowy, aby wykluczyć możliwe makroskopowe zmiany pourazowe głowy, które mogą wymagać dodatkowej interwencji.


Pozdrawiam serdecznie,


dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog


www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18