Interpretacja wyniku rezonansu magnetycznego kręgosłupa - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 31 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Marceliny
Porady Eksperta

Interpretacja wyniku rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Pytanie dotyczy: interpretacja wyniku, ból kręgosłupa


Witam
Mam 20 lat, od około roku zmagam się z bólem kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. Ból w pozycji siedzącej nasila się nie do wytrzymania, występuje też przy uprawianiu sportu i po długim staniu/chodzeniu, bardzo ostro promieniuje do nóg (na początku tylko do ud, teraz również do łydek), czasami do brzucha, miewam też bóle głowy. Ulgę przynosi leżenie.
Po zrobieniu zdjęcia RTG (które wykazało tylko zniesioną lordozę) zdiagnozowano u mnie bóle korzeniowe. Po odwiedzeniu kilku lekarzy (internistów, chirurgów ortopedów), łykaniu tabletek przeciwbólowych i przeciwzapalnych, po kroplach, zastrzykach, ćwiczeniach w domu, zmianie łóżka na twarde oraz innych podobnych zaleceniach nic się nie zmienia, ból się tylko nasila a lekarze nie są w stanie mi pomóc, poza przepisywaniem kolejnych środków przeciwbólowych, które nie pomagają. Jak usłyszałam, mam po prostu nauczyć się z tym żyć. Nie dostałam żadnego skierowania do innego specjalisty (neurolog, neurochirurg), nie chcieli też wysłać mnie na rezonans. W końcu badanie wykonałam prywatnie, na własną rękę, gdyż ból jest nie do zniesienia. Oto mój wynik:

"Spłycona fizjologiczna lordoza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
Przepuklina centralnoprawoboczna krążka międzykręgowego na poziomie L4/L5 z uciskiem worka opony twardej.
Pozostałe krążki międzykręgowe bez cech przepuklin.
Cechy dehydratacji krążka międzykręgowego L4/L5 z obniżeniem jego wysokości.
Nie spostrzega się zmian ogniskowych w obrębie worka oponowego i końcowego odcinka rdzenia kręgowego.

Badanie MR wykonano w pozycji leżącej pacjenta."

Chciałabym się dowiedzieć, co teraz mam zrobić - do jakiego lekarza się udać z tym wynikiem i co ten wynik w ogóle oznacza? Co mi jest?

Z góry bardzo dziękuję za jakąkolwiek poradę, wyjaśnienie.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. P. Paulino,

Obraz Pani kręgosłupa lędźwiowego w MR dokumentuje nabytą wadę postawy ( spłycenie lordozy ) oraz istnienie jednopoziomowej tylko, na szczęście, dyskopatii, która może być odpowiedzialna za promieniowanie bólu do prawej kończyny dolnej. Wobec opisanych przez Panią perypetii zdrowotnych i dotychczasowych niepowodzeń w leczeniu, proponowałbym zasięgnięcie opinii u neurochirurga celem rozważenia leczenia operacyjnego, zwłaszcza metodą małoinwazyjną. Nie wszyscy neurochirurdzy specjalizują się w tym typie leczenia. Mógłbym polecić Pani taki kontakt z odpowiednią osobą, ale daleko od Pani, bo na Śląsku. Na pewno celowa jest systematyczna rehabilitacja pod nadzorem lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej, leczenie sanatoryjne, pływanie, unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów i tych form aktywności, które prowokują u Pani ból.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-31 09:29