Interpretacja wyniku rezonansu magnetycznego odcinek L-S - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka
Porady Eksperta

Interpretacja wyniku rezonansu magnetycznego odcinek L-S

Zmniejszenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego.
Zachowana wysokość i poziom sygnału z trzonów odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Obniżenie poziomu sygnału w obrazach T2 zależnych z tarcz międzytrzonowych L2/L3, L4/L5 i L5/S1 ze zmniejszeniem ich wysokości.
Centralna protruzja tarczy międzytrzonowej L2/L3 z uciskiem worka oponowego.
Na poziomie L4/L5 widoczna jest centralna dwuboczna przepuklina tarczy międzytrzonowej z modelowaniem worka oponowego i korzeni L5 w zmniejszonych otworach miedzykręgowych.
Centralna protruzja tarczy międzytrzonowej L5/S1 z uciskiem worka oponowego.
Widoczny odcinek rdzenia kręgowego zmian ogniskowych nie wykazuje.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Marcinie,

Interpretację wyniku MR przeprowadza radiolog. O ile nie ma Pan dostępu do eksperta w tej dziedzinie, to mogę pokusić się o zaimprowizowany, z powodu braku dołączenia obrazów, pańskiego badania dodatkowy opis. Wiarygodność opisu jest wyższa gdy lekarz dysponuje informacjami o dolegliwościach i objawach u pacjenta, którego powinien osobiście zbadać.

1. Obecna jest nabyta wada postawy kręgosłupa lędźwiowego - nieprawidłowa jego krzywizna, której nabawić się można przez np. długotrwałe siedzenie na nieodpowiednim krześle;
2. Wielopoziomowa dyskopatia lędźwiowo-krzyżowa znacznego stopnia, z wtórnym uszkadzaniem korzeni nerwowych unerwiających dolną część ciała;
3. Optymistyczny wniosek w ostatnim zdaniu opisującego widziany przez radiologa obraz,o nieuszkodzonym jeszcze najniższym fragmencie ośrodkowego układu nerwowego. Chodzi o stożek rdzeniowy rdzenia kręgowego, w którym mieszczą się centra kontroli funkcji okolicy krocza. Zagraża mu ewentualna progresja najwyższej stwierdzonej wypukliny krążka międzykregowego pomiędzy drugim,a trzecim kręgiem lędźwiowym.

Póki nie jest za późno, to należy rozpocząć leczenie pod nadzorem neurologa. Ustalenie, czy nie jest konieczne leczenie inwazyjne umożliwi szybkie wdrożenie skutecznej rehabilitacji.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52