Interpretacja wyniku RM - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 26 października 2021, Imieniny: Ewarysta, Lucjana
Porady Eksperta

Interpretacja wyniku RM

Bardzo proszę o interpretacje wyniku RM, wykonane z powodu migren i dużego stresu. Podczas badania osoba wykonująca badanie nakrzyczała na mnie, gdyż spóźniłam się 2 minuty z powodu panującego w grudniu orkanu Ksawery i zerwanych linii energetycznych, co wzmogło stres, nie wiem, czy może mieć to przełożenie w wyniku.

Badanie MR wykonane w sekwencjach T1 i T2- zależnych, w tym program angio-MR i DWI.

Układ komorowy z niewielkim asymetrycznym poszerzeniem lewej komory bocznej, poza tym nieuciśnięty, nieprzemieszczony. Poszerzenie przestrzeni podpajęczynówkowych na górnych sklepistościach półkul mózgu, przystrzałkowo, bardziej lewostronnie.
Intensywność sygnału istoty białej i szarej mózgowia jest prawidłowa, zmian ogniskowych nie stwierdza się. Program dyfuzyjny bez patologii. Angografia MR niedrożności ani wady naczyniowej w obrębie tętnic koła Willisa nie wykazuje. Brak wykładników MR procesu naciekowego i rozrostowego oraz krwawienie wewnątrzczaszkowego.

Martwią mnie te poszerzenia, czy to coś groźnego?

Anna lat 27

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Anno,

Badanie nie wykazało żadnych zagrażających nieprawidłowości. Opisane zmiany dotyczące asymetrii rozmieszczenia przestrzeni wypełnionych płynem mózgowo-rdzeniowym, mimo że nie są stanem normalnym, to nie powinny budzić obaw. Owa asymetria jest przejawem anomalii rozwojowej, która nie musi skutkować jakimikolwiek zaburzeniami funkcji mózgu, mimo większej ilości płynu mózgowo-rdzeniowego w okolicy lewej półkuli mózgu. Mogą zaznaczać się cechy dominacji prawej półkuli mózgu wykrywalne testami psychologicznymi, ale nie jest to patologia.
Zarówno napady migreny, jak i narażenie na nadmierny stres nie powodują zmian strukturalnych mózgowia i widać w wyniku badania MR, że żadne komplikacje nie nastąpiły. Istnieją metody ograniczenia nasilenia migreny, np. niestosowanie antykoncepcji, pobieranie leków zapobiegających napadom migreny ( gdy napady sa częstsze niż 4x/ miesiąc ), leczenie doraźne napadów lekiem z grupy tryptanów. Można starać się opanować bóle migrenowe lekiem ogólnodostępnym: 2 tabl.Excedrin migra stop.
Redukcja nadmiernego stresu wymaga modyfikacji trybu życia i niekiedy pomocy psychologa z nauką technik relaksacyjnych oraz niekiedy - z koniecznością psychoterapii.
Pocieszający jest fakt wykluczenia organicznej choroby mózgu.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

RATUNKU POMOCY = 516 809 201

[B][U][COLOR="Olive"]MALUTA MILCZY ZE ZŁYMI LEKAMI I LEKCEWAŻENIEM PROCEDUR I...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2021-10-25 09:57