Interpretacja wyniku RM - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

Interpretacja wyniku RM

Bardzo proszę o interpretacje wyniku RM, wykonane z powodu migren i dużego stresu. Podczas badania osoba wykonująca badanie nakrzyczała na mnie, gdyż spóźniłam się 2 minuty z powodu panującego w grudniu orkanu Ksawery i zerwanych linii energetycznych, co wzmogło stres, nie wiem, czy może mieć to przełożenie w wyniku.

Badanie MR wykonane w sekwencjach T1 i T2- zależnych, w tym program angio-MR i DWI.

Układ komorowy z niewielkim asymetrycznym poszerzeniem lewej komory bocznej, poza tym nieuciśnięty, nieprzemieszczony. Poszerzenie przestrzeni podpajęczynówkowych na górnych sklepistościach półkul mózgu, przystrzałkowo, bardziej lewostronnie.
Intensywność sygnału istoty białej i szarej mózgowia jest prawidłowa, zmian ogniskowych nie stwierdza się. Program dyfuzyjny bez patologii. Angografia MR niedrożności ani wady naczyniowej w obrębie tętnic koła Willisa nie wykazuje. Brak wykładników MR procesu naciekowego i rozrostowego oraz krwawienie wewnątrzczaszkowego.

Martwią mnie te poszerzenia, czy to coś groźnego?

Anna lat 27

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Anno,

Badanie nie wykazało żadnych zagrażających nieprawidłowości. Opisane zmiany dotyczące asymetrii rozmieszczenia przestrzeni wypełnionych płynem mózgowo-rdzeniowym, mimo że nie są stanem normalnym, to nie powinny budzić obaw. Owa asymetria jest przejawem anomalii rozwojowej, która nie musi skutkować jakimikolwiek zaburzeniami funkcji mózgu, mimo większej ilości płynu mózgowo-rdzeniowego w okolicy lewej półkuli mózgu. Mogą zaznaczać się cechy dominacji prawej półkuli mózgu wykrywalne testami psychologicznymi, ale nie jest to patologia.
Zarówno napady migreny, jak i narażenie na nadmierny stres nie powodują zmian strukturalnych mózgowia i widać w wyniku badania MR, że żadne komplikacje nie nastąpiły. Istnieją metody ograniczenia nasilenia migreny, np. niestosowanie antykoncepcji, pobieranie leków zapobiegających napadom migreny ( gdy napady sa częstsze niż 4x/ miesiąc ), leczenie doraźne napadów lekiem z grupy tryptanów. Można starać się opanować bóle migrenowe lekiem ogólnodostępnym: 2 tabl.Excedrin migra stop.
Redukcja nadmiernego stresu wymaga modyfikacji trybu życia i niekiedy pomocy psychologa z nauką technik relaksacyjnych oraz niekiedy - z koniecznością psychoterapii.
Pocieszający jest fakt wykluczenia organicznej choroby mózgu.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18