Interpretacja wyniku USG - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Interpretacja wyniku USG

Pytanie dotyczy: torbiel w glowie


Proszę o interpretację wyniku USG.
U mojego syna po porodzie stwierdzono torbielki w głowie które jak stwierdzono mogły być skutkiem przedłużającego się drugiego okresu porodu.Dziecko urodzone w 39hbd na 10pkt
Stwierdzono w lewym splocie naczyniowym dwie torbielki 3 /4 cm.
W chwili obecnej dziecko ma 3 mce,rozwija się dobrze.Ma problemy z utrzymaniem główki na dłuższą chwilę w pozycji pionowej,zaś na brzuszku radzi sobie dobrze.Zrobiliśmy kontrolne USG które mnie bardzo zaniepokoiło...
Tkanka mózgowa bez zmian ogniskowych,układ komorowy nieposzerzone,sploty symetryczne w lewym splocie torbielki 3/2/2.5mm oraz 4/5mm przestrzenie przymózgowe po str.prawej 8mm po lewej 6.5mm szczelina pośrodkowa 7.5mm.
Czy poszerzone przestrzenie świadczyć to może o wodogłowiu lub upośledzeniu?Co powinnam zrobić?Jak mogę pomóc dziecku?Wizytę u neurologa mamy w marcu,czy powinnam podjąć jakieś działania w trybie natychmiastowym?
Nadmienie że dziecko urodziło się z obwodem główki 34cm w 14 tyg.życia ma 41,5cm
Bardzo proszę o odpowiedz.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Elżbieto,

Bardzo dziękuję za przesłane zdjęcie pięknego dziecko i pełne troski zapytanie. Podawany obwód główki mieści się w normie. Szerokość przestrzeni śródczaszkowych nie jest symetryczna i może być pochodną obecnych w splocie naczyniówkowym lewej komory bocznej mózgu torbielek. O ile neonatolodzy łączą ich obecność z przedłużeniem się drugiego okresu porodu syna, to jest to wg mnie dobra wiadomość, gdyż można założyć, że powstały one na wskutek mikrokrwawień do splotu naczyniastego i będą się mogły samoistnie wchłonąć. Gdyby przyczyna torbielek była inna, np. nowotworowa ( częstym łagodnym nowotworem torbielkowatego typu jest w tym umiejscowieniu brodawczak ), to wówczas konieczna może okazać się interwencja neurochirurgiczna, aby zapobiec rozrostowi tego łagodnego guza i aby nie dopuścić do rozwoju wodogłowia. Konsekwencją wodogłowia byłby upośledzony rozwój. Wątpliwości te można wyjaśnić wykonując dokładniejsze niż USG badanie, a mianowicie MR głowy w znieczuleniu ogólnym dziecka. MR pozwoli także ustalić, czy istotnie przestrzenie przymózgowe nie są asymetrycznie poszerzone. Z wynikiem takiego badania i z synem należałoby zgłosić się na konsultację do neurologa dziecięcego.

Pozdrawiam serdecznie,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Podyskuyuj o tym przypadku

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27