Koślawość kolan u dziecka - ćwiczenia manualne?? - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka
Porady Eksperta

Koślawość kolan u dziecka - ćwiczenia manualne??

Mini Market Odchudzania

Witam serdecznie
Moja pięcioletnia córka ma płaskostopie i koślawe kolana - odstęp między kostkami ok.7 cm. Lekarz zalecił ćwiczenia, niestety zmuszenie córki do nich graniczy z cudem. Wpadłam więc na pomysł żeby codziennie samodzielnie "naprostowywać" jej nóżki - w czasie oglądania tv córka siedzi z nogami wyprostowanymi do przodu, ja łączę jej stopy w kostkach, a palce odpycham na zewnątrz - utrzymuję tą pozycję przez prawie godzinę, co kilka minut pozwalając nogom odpocząć. Potem wykonuję masaż stóp i kostek, rozciągam delikatnie jej stopy i robię nimi okrążenia.
Nie wykonuję tych ćwiczeń regularnie, gdyż boję się czy na pewno dobrze postępuję - czy ten sposób ćwiczeń pomoże jej cokolwiek? czy może zastąpić inne ćwiczenia? I najważniejsze - czy jej tym nie zaszkodzę ? Bardzo proszę o odpowiedź - wizytę u ortopedy mamy dopiero za pół roku (kolejki...).

I jeszcze kilka innych pytań:
Co mogę jeszcze zrobić z tymi jej kolankami (poza siadaniem po turecku)? Lekarz nie zalecił nam żadnego specjalistycznego obuwia, a wszędzie czytam o jakimś obcasie thomasa!
Córka uczęszcza na przedszkolny kurs tańca - czy to jej nie zaszkodzi?
Czy córka powinna chodzić boso czy raczej w odpowiednim obuwiu (po mieszkaniu oczywiście)?
Kiedy powinny być widoczne efekty regularnych ćwiczeń?

Serdecznie proszę o pilną pomoc !

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Witam,
poza indywidualnym, fachowym doborem ćwiczeń korekcyjnych w płaskostopiu zwykle zaleca się twarde wkładki do butow (do których należy dziecko stopniowo przyzwyczajać). Czasem w koślawości kolan korzystnie działają wkładki supinujące (lekko odwracające), podklejone pod wkładki na płaskostopie.
Radzę jednak ćwiczenia korekcyjne, także w warunkach domowych stosować po konsultacji lekarza ortopedy lub lekarza rehabilitanta czy magistra rehabilitacji.

Pozdrawiam
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52