Kręgosłup lędźwiowy - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 28 lutego 2024, Imieniny: Romana, Makarego
Porady Eksperta

Kręgosłup lędźwiowy

Pytanie dotyczy: zwyrodnienia kręgosłupa


Podam informację ze szpitala a następnie napisze pytanie.
Diagnoza:
Ostry zespół bólowy kręgosłupa odcinka piersiowego i lędźwiowego (M54.4).
Wielopoziomowe protruzje krążków międzykręgowych odcinka L-S kręgosłupa (G54.4).
Zastosowane leczenie:
Dexaven rozt. do wstrz. 4 mg/1ml, Ketonal rozt. do wstrz. 0,1g/2ml, Paracetamol 0.5 lz tabl. 0,5 g, Polprazol kaps. dojel. twarde 0,02g, Poltram kaps. 0,05g, Relanium tabl. 2mg.
Epikryza:
22-letnia pacjentka przyjęta do leczenia z powodu utrzymujących się od 3 dni silnych dolegliwości bólowych dolnego odcinka piersiowego oraz kręgosłupa lędźwiowo - krzyżowego z promieniowaniem do pośladków oraz uczuciem zdrętwienia obu stóp. Pacjentka ma problemy z wyprostowaniem się. W wywiadzie ciężka praca fizyczna.
W badaniu neurologicznym przy przyjęciu:
- chora bardzo cierpiąca,
- postawa antalgiczna,
- zblokowany odcinek piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa,
- zaznaczony objaw Mackiewicza obustronnie,
- objaw laseguea ujemny obustronnie,
- odruchy ścięgniste symetryczne,
- niedoczulica na zewnętrznym brzegu stopy prawej,
- bez niedowładów w zakresie kończyn dolnych.
Wykonano TK kręgosłupa lędźwiowego - obecne guzki Szmorla na górnych krawędziach trzonów L2, L3. Centralne wypukliny krążków m-k na poziomach L4-L5 i L5-S1 na głębokość 3mm z nieznacznym uciskiem worka oponowego. Nieznaczne, centralne wypukliny pierścieni włóknistych do kanału kręgowego na poziomach L2-L3 i L3-L4.
RTG Kręgosłupa piersiowego - zachowana kyfoza nieco skrzywiony wypukłością w stronę prawą bez cech rotacji trzonów. Przestrzenie m-k prawidłowe.
Na oddziale wdrożone leczenie przeciwbólowe oraz rehabilitację, uzyskując stopniowe ustępowanie dolegliwości.
Pacjentka w dniu wypisu bez objawów korzeniowych, odruchy ścięgniste symetryczne. Utrzymuje się nadal ograniczenie ruchomości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
Otrzymała skierowanie na dalsze usprawnianie w Oddziale Rehabilitacji.
Wyniki badań:
Badanie ogólne moczu:
2012-07-18 Cukier norm., Ciężar właściwy 1.015, Leukocyty neg, Ph 7, Erytrocyty +, Białko neg, Kwas askorbinowy neg, Ciała ketonowe neg, Urobilinogen norm, Bilirubina neg, Nitraty +, Obserwacja barwa: Żółta.
Przejrzystość : przejrzysty
Nabłonki wielokątne - płaskie : pojedyncze wpw.
Nabłonki okrągłe: Pojedyncze wpw.
Leukocyty : 2-4 wpw.
Erytrocyty : 2-4 wpw.
Inne : Bakterie, bardzo liczne wpw.
Białko CRP - Ilościowo: 0,7 mg/l
Glukoza we krwi: 4,5 mmol/l
K w surowicy : 4,1 mmol/l
Kreatynina we krwi : 63 µmol/l
Morfologia:
WBC 8,53 10e3/µl, RBC 4,16 10e6/µl, HGB 11,8 g/dl, HCT 34,9 % MCH 28,2 pg, MCV 83,8 fL, MCHC 33,7 g/dl
Na w surowicy: 139 mmol/l
Diagnostyka:
Zdjęcie RTG kręgosłupa piersiowego - inne:
RTG kręgosłupa szyjnego (18,07,2012); Kręgosłup o zachowanej kifozie nieco skrzywiony wypukłością w strone prawą bez cech rotacji trzonów. Przestrzenie m-k i wysokości trzonów kręgosłupa Th prawidłowe.
Tomografia komputerowa:
Tomografia komputerowa ; TK kręgosłupa L-S, nr badania 3478 (19,07,2012); Obecność guzków Schmorle'a na górnych krawędziach trzonów L2, L3.; Przestrzeń m-k L1-L2 bez zmian.; Na poziomach L2-L3 i L3-L4 nieznaczne, centralne wypukliny pierścieni włóknistych do kanału kręgowego.;Na poziomach L4-L5 i L5-S1 centralne wypukliny krążków m-k do kanału kręgowego na głębokość 3 mm, z nieznacznym uciskiem worka oponowego.; Wymiary kanału kręgowego badanego odcinka kręgosłupa prawidłowe.
Zalecenia :
Wydano skierowanie na Oddział Rehabilitacji - termin ustalono na 26,07,2012r.
Zakaz wykonywania ciężkiej pracy fizycznej.
Kontrola w Poradni Neurologicznej.
Recepta:
Polprazol 0,02g kaps. dojel. twarde; dawkowanie 1--0--0 na czczo
Tolperis 0,05g: dawkowanie 1-0-1 tabl
Poltram 0,05g : dawkowanie 1-0-1, a następnie doraźnie.
Na oddziale przebywałam od 18,07,2012 - 24,07,2012

Przyjeli mnie 26.07.2012(czwartek)- nie miałam żadnych zabiegów, ponieważ mnie późno przyjęli. Żadnych lekarstw.
27.07.2012(piątek)- prądy Trans, krioterapia i ćwiczenia,
lekarstwa- Tolperis VP 2x1, polprazol 1x1, Poltram 50mg 2x1doraźnie
28.07.2012(sobota)- krioterapia (ponieważ tylko jeden zabieg w soboty wykonują) i ćwiczenia
lekarstwa- Tolperis VP 2x1, polprazol 1x1,
29.07.2012(niedziela)- nic wszystko zamknięte lekarstwa- Tolperis VP 2x1, polprazol 1x1,
30.07.2012(poniedziałek)- prądy Trans, podczas tego zaczęłam odczuwać drętwienie lędźwi z prawej strony następnie prawego pośladka, uda, łydki następnie stopy (zabiegu nie przewrano), po zakończeniu prądów zostałam wysłana do łóżka i dostałam zimny okład na lędźwie.
noc godz 23, od lędźwi z prawej strony po kostke czuję silny ucisk jakby ktoś mi ściskał noge, nie mogłam jej podnieść ani nic z nią zrobić ponieważ była zbyt "ciężka", pielęgniarka dała mi kroplówkę z ketonalem i prawdopodobnie relanium
lekarstwa- Tolperis VP 2x1, polprazol 1x1, Zaldiar 37,5mg + 325mg 2x1 doraźnie
31.07.2012(wtorek)- lekarstwo rano: tolperis VP 2x1,
prądy, krioterapia, ok 14 znowu odczuwam "ciężką" nogę od prawego lędźwia po stopę, lekarka stwierdza, że nie wiedzą co mi jest. Mam wziąć Zaldiar 37,5mg+325mg, w nocy ok 23 odczuwam "ciężką" prawą nogę, odmawiam kroplówkę, dostaję relanium i zimny okład na lędźwie,
01.08.2012(środa)- lekarstwa- Tolperis VP 2x1, ok godz 11 podczas prądów odczywam drętwienie lędźwi z prawej strony po stope, po zakończeniu tego zabiegu zostałam odesłana do łóżka gdzie miałam leżeć na plecach, zgiąć nogi w kolanach, złączyć je i kłaść na lewą strone, ćwiczenia powtarzać co godzinę
lekarstwa- Tolperis VP 1x1
przez całą noc odczuwam ból w okolicach lędźwiowo krzyżowej ok godziny 2.30 zażywam zaldiar. Dostałam także ralanium jednak go nie zażyłam.
02.08.2012(czwartek) - rano ok 5 rano zaczelam czuc lekkie drętwienie odywdu ud, bólu kolan, drętwienie łydek i stóp, ok godz 6 staram się stanąć na nogi i nie dałam rady bo mi się uginały nogi, nie miałam czucia na skórze ale odruchy były prawidłowe, lekarka stwierdziła, że symuluje i potrzebny mi jest psycholog i psychiatra, ok 14 zaczęłam ruszać palcami lewej nogi i okropny ból prawej nogi, zostałam przeniesiona na oddział neurologi,
pomału zaczęłam ruszać lewą nogą, prawą delikatnie ruszam palcami ale w dalszym ciągu nie moge jej zgiąć, lekarstwa na noc: poltram 50mg i tolperis VP.

Ponieważ szczątkowe informacje podawane przez lekarzy są dla mnie nie zrozumiałe proszę, o ile to możliwe na podstawie przedstawionych badań oraz opisu mojego stanu zdrowia o wytłumaczenie mi mojego obecnego stanu.

Z góry dziękuje,
Anna

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. P. Anno,

Zakładam, że nie przeniesiono Pani na oddział neurologii z oddziału neurochirurgii, bądź ortopedii i chirurgii urazowej, gdzie leczenie z pewnością szybciej by Panią zadowoliło. Cierpi Pani na zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe wielu poziomów kręgosłupa z dolegliwą dyskopatią. Leczenie w oddziale neurologii już przyniosło poprawę i dalsza rehabilitacja wymagać może leczenia sanatoryjnego. Przeciwwskazana jest, w Pani przypadku ciężka praca fizyczna wymagająca dźwigania ciężarów większych niż kilka kilo, schylanie się lub długotrwałe siedzenie w bezruchu. Pomocne w odzyskaniu zdrowia jest systematyczne pływanie, które umożliwia regenerację uszkodzeń kręgosłupa, które u Pani miały miejsce. Leczenie farmakologiczne wymaga u Pani modyfikacji, ponieważ grozi Pani uzależnienie narkotyczne z powodu przewlekłego stosowania leków opioidowych. Należy leczyć się pod nadzorem specjalisty neurologa i rehabilitacji medycznej. Nie jest Pani osobą, która nie będzie mogła wykonywać żadnej pracy po zakończeniu leczenia i rekonwalescencji.

Pozdrawiam serdecznie,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego EkspertaW serwisie: Ogłoszenia medyczne | Porady medyczne | Forum medyczne
Placówki zdrowia: Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Białystok | Łódź | Katowice | Gdańsk | Szczecin
iLekarze.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Patronat medialny | Współpraca | Dla prasy i mediów | Napisz do nas
Nasze fora: Lekarz rodzinny | Alergolog Forum | Dermatolog Forum | Dietetyk Forum | Ginekolog Forum | Laryngolog Forum | Neurolog Forum | Psychiatra Forum | Psycholog Forum | Seksuolog Forum | Forum Stomatolog | Forum Urolog | Forum Okulista

Treści prezentowane w serwisie iLekarze.pl mają jedynie charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

© Copyright by iLekarze.pl, 2007-2024

Content