Kurza klatka piersiowa - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 4 lutego 2023, Imieniny: Andrzeja, Weroniki
Porady Eksperta

Kurza klatka piersiowa

Pytanie dotyczy: klatka piersiowa, operacja, wada


Szanowny Panie,

Jestem po operacji klatki piersiowej. Posiadałem wadę mieszaną jak określił lekarz. Prawa strona mocno wybrzuszona, lewa strona klatki zapadnięta. W wypisie ze szpitala opisane było to tak : "Duża klatka piersiowa kurzo-lejkowata asymetryczna ze znaczną protruzją żeber po prawej stronie. Zoperowany zostałem metodą mieszaną Ravitch + Nuss. Na środku klatki na mostku mam cięcie bo Ravitchu do tego wstawiono mi dwie płytki dla rusztowania dla mostka i podniesienia lewej strony. Moje pytanie dotyczy ćwiczeń po operacji. Dosyć ciężko ją zniosłem więc nie wypytałem dokładnie. W zaleceniach jest tylko żeby się nie przemęczać kilka miesięcy i po miesiącu chodzić na basen oraz otrzymałem ćwiczenia oddechowe.

Czy i po jakim czasie mogę zacząć chodzić na siłownie? Słyszałem że ćwiczenia typu wyciskanie na ławeczce czy ćwiczenie mięsni brzucha powoduje zapadanie się klatki i wskazane jest jej rozciąganie i wzmocnienie barków. Proszę o odpowiedź jak wygląda to w moim przypadku przy takiej wadzie i jak powinienem ćwiczyć by jeszcze lepiej wpłynąć na wadę. Czy potrzebuję Pan jeszcze jakichś dodatkowych informacji? Proszę o odpowiedź. Z poważaniem

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Panie Dawidzie.
poza systematycznymi ćwiczeniami oddechowymi proponuję ćwiczenia z ekspanderem ale tylko na jednej gumie.Po 2-3 miesiącach proponuję delikatne ćwiczenia na bocznym rotorze ręcznym.
Przez pierwsze pól roku unikałbym ćwiczeń na siłowni. Po tym czasie decyzję na ten temat powinien podjąć lekarz rehabilitant po konsultacji.
Serdecznie pozdrawiam.
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27