Leczenie epilepsji - Tegretol, Vasilip, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

Leczenie epilepsji

Pytanie dotyczy: problemy z żołądkiem, leczenie, Lamitrin, Neurotop Tegretol, Vasilip


Czy lamitrin i neurotop to dobre skojarzenie leków? Od 15 lat leczę epilepsję, zażywalam kolejno amizepin, neurotop, Tegretol w skojarzeniu z lamitrinem. Od 3 lat zaczęły mi się problemy z żołądkiem i skórne. Pół roku temu leczenie przerwał mi lekarz. Obecnie kontynuuję leczenie neurotop 300mg i lamitrin100mg (2xdz) ponieważ zwiększyła się częstotliwość napadów, uciekanie myśli, potykanie się, zadławianie, bóle głowy, utrata świadomośći bardzo często. Wykonane badania to: EEG podrażnienia w okolicach skroniowych. Gastroskopia - refluks żołądkowy. TK głowy w granicach normy. Badanie hispatologiczne jelita cienkiego-gastrilis chronice non activa/alergica/. Testy pokarmowe ujemne. Obecnie zażywam jeszcze Helicid 20mg i Vasilip20mg. Czy zestawienie takich leków ma wpływ na dolegliwości żołądka i jelit?

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Małgorzato,

W leczeniu padaczki skojarzenie lamotriginy (Lamitrin) z karbamazepiną (Amizepin, Tegretol, Neurotop) jest często stosowane. Niestety nie wszyscy te leki tolerują. Opisuje się pogorszenie stanu neurologicznego przy stosowaniu lamotriginy wraz z tradycyjnymi lekami przeciwpadaczkowymi ( np. z karbamazepiną ) u niektórych pacjentek. Niezadowalający stan neurologiczny i konieczność stosowania dwóch leków przeciwpadaczkowych mogą przemawiać za padaczką lekooporną. Zastanawiająca jest jednak stosunkowo niska stosowana dawka obu preparatów - chyba, że chodzi o osobę bardzo szczupłą ? Terapeutyczny poziom karbamazepiny ( CBZ ), np. Neurotopu jest stosunkowo łatwo dostępny do oznaczenia w laboratorium, a jego norma wynosi 4 - 9 mikrogramów/ml. Pogłębienia wywiadu i rozważenia wymaga fakt ewentualnego wpływu dołączenia do karbamazepiny leczenia Lamitrinem, na pojawienie się zmian skórnych i problemów z przewodem pokarmowym, których to ujemnych skutków ubocznych farmakoterapii nie można obecnie wykluczyć. Lamotrigina stosunkowo często powoduje skórne reakcje alergiczne. Po szczegółowym neurologicznym badaniu podmiotowym i przedmiotowym, analizując dostępne wyniki EEG, myślę że w tym konkretnym przypadku leczący neurolog mógłby rozważyć zmianę farmakoterapii. Jest prawdopodobne, że ma miejsce indywidualna niekorzystna odpowiedź organizmu na współoddziaływanie leków, bądź jest ona wynikiem niepożądanych działań ubocznych jednego ze stosowanych leków przeciwpadaczkowych. Na polskim rynku aptecznym dostępnych jest wiele, także refundowanych przez NFZ, różniących się między sobą chemicznie i immunogennie preparatów przeciwpadaczkowych. Możliwe, że zaistniałaby szansa na monoterapię tej padaczki ( leczenie tylko
jednym lekiem ).

Najczęstsze wskazania do stosowania leku Vasilip ( statyna ) to dyslipidemie i profilaktyka chorób naczyniowych, o których istnieniu nie wspomniano w opisie stanu zdrowia. Lek ten może powodować zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego. Lek Helicid stanowi osłonę dla żołądka i zapewne jest wymagany. Jednakże Helicid może powodować opóźnienie eliminacji leków przeciwpadaczkowych.

Problem ma charakter interdyscyplinarny z pogranicza neurologii, farmakologii klinicznej, alergologii i gastroenterologii. Leczenie powinien koordynować lekarz specjalista medycyny rodzinnej korzystając z konsultacji paru w/w specjalistów.

Pozdrawiam serdecznie
dr n.med. Sławomir Graff
specjalista neurolog

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18