Leukoarajoza i stany astmatyczne - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Czwartek, 9 lutego 2023, Imieniny: Cyryla, Apoliny
Porady Eksperta

Leukoarajoza i stany astmatyczne

Witam serdecznie Panie doktorze... Przede wszystkim chciałem ogromnie podziękować,ze zechciał sie Pan ustosunkować do przesłanych przeze mnie w późniejszym terminie zdjęć badan MRI.Rozumiem,ze zgadza sie Pan jako fachowiec z teza radiologa wykonującego i dwóch innych zaprzyjaźnionych radiologów,ze obraz całości nie przemawia za SM?
Jako informatyk i osoba ze ścisłym wykształceniem szukający spokoju ducha w czystej logice chciałbym sie Pana jeszcze zapytać,czy moja koncepcja dotycząca prazkow oligoklonalnych jest słuszna... Choć wiem,ze medycyna to bardziej sztuka i nie da sie wszystkiego określić ścisle;)
Czytałem w literaturze fachowej na temat badan PMR i oznaczeń prazkow oligoklonalnych i dowiedziałem sie,ze przy wykorzystaniu nowych metod oznaczania w warunkach laboratoryjnych znajduje sie je praktycznie u 98-100% osób z SM... Moje pytanie dotyczy tego na jakim etapie choroby pojawiają sie prazki? Czy jest to zupełny,jeszcze niemy klinicznie początek,czy juz zaawansowane stadium kiedy dochodzi do przełamania bariery mózg-krew...?Odnoszac to do mojego wyniki mri chodzi mi o to,czy przy takich w sumie nie małych zmianach prazki powinny sie juz pojawić gdyby miały wystąpić i czy ich brak jest mocnym,wymiernym argumentem przemawiajacym za tym,ze to nie SM...dodam,ze wartości imunnoglobulin IGG w surowicy i w płynie,wartość indeksu,i ogólne badanie PMR w idealnej normie... Jako,ze badanie wykonywała zaprzyjaźniony laborantka wstępnie badała cos jeszcze,co dodatkowo świadczyło o tym,ze nie ma syntezy w PMR ale juz nie pamietam nazwy tego parametru...
Serdecznie Panu dziekuje za czas i bardzo miłe i rzeczowe odpowiedzi o szczerze zazdroszczę Pańskim stałym pacjentom... pozdrawiam Grzegorz Kowalkowski walczący z astmą;)
P.S.Chyba nie pisałem tego wcześniej ale po Pańskiej doagnozie mysle,ze moze jednak mieć... Otóż w zeszłym roku miałem 2 miesięczny epizod szumów w uszach i wrażenie jakbym słyszał swoje tętno przy zasypianiy i oparciu głowy o ramię...wszystko ustaliło po 2 miesięcznej kuracji metropilem-lekiem na poprawę krążenia mozgowego

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Grzegorzu,

Prążki oligoklonalne pmr w SM mogą pojawić się już na początku choroby, ale praktycznie nie zdarza się, aby ktoś próbował ich szukać przed wykonaniem badania MR głowy. Są one do wykazania często już przy minimalnych zmianach demielinizacyjnych, które jednak u Pana nie są obecne.
Leukoarajoza jest cechą nie SM lecz najczęściej miażdżycy. Incydent który ustąpił Panu po leczeniu Memotropilem również potwierdza naczyniopochodny charakter schorzenia.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-08 11:04