Meralgia z parestezjami - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 4 lutego 2023, Imieniny: Andrzeja, Weroniki
Porady Eksperta

Meralgia z parestezjami

Pytanie dotyczy: Meralgia, parestezja


Witam!
Chodzę regularnie do neurologa, wykonaliśmy badania TK, RTG, MRI jednak nie stwierdzono nic związanego z parestezjami zewnętrznej części uda. Skierowano mnie na TENS oraz przepisano Rewitanerw.
Niedawno znalazłam opis meralgii z perestezjami i w 100% trafnie określa ona moje dolegliwości. Kolejna wizyta u lekarza w sierpniu, ale chciałam zapytać czy jeśli meralgia pojawiła się około 3 lata temu to czy po takim czasie jest możliwe leczenie i usunięcie dolegliwości?
Odczuwam mrowienia, drętwienia zależne od pozycji ciała ale i od noszonej odzieży (np. rajstopy...). Na co dzień czucie jest osłabione (słabe odczuwanie zimna, stan odrętwienia) ale i nasilone (przy uszczypnięciu, ukłuciu). Zdarza się, że wydaje mi się, że coś mnie parzy - ból wędruje po zewnętrznej części, później ustępuje. Obawiam się, że zaszkodziłam sobie już kilka lat temu - być może zbyt ciasne spodnie choć nigdy nie przesadzałam w tym temacie. Dodatkowo walczę z nawykiem siadania na ugiętej nodze co mogło zwiększyć ucisk na nerw.
Do kolejnej wizyty pozostało trochę czasu a ja czytając o meralgii parestetycznej jestem prawie pewna, że wreszcie nazwałam swój problem. Tylko czy coś z tym jeszcze można zrobić...?

Odnośnie wykonanych badań. Do RTG nie otrzymałam opisu, w TK nic nie znaleziono, MRI wskazuje drobne przepukliny Th12-L3; uwypuklenia typu bulge L3/L4, L4/L5 oraz L5/S1; zwyrodnieniowe pogrubienie więzadeł żółtych; Torbiele korzeniowe w otworach międzykręgowych L4/L5 obustronnie oraz L5/S1 po stronie prawej, śr.do 5mm - z uciskiem otaczanych nerwów. Torbiele korzeniowe S1-S2, o śr. do 15mm, z modelowaniem przyległych nerwów.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. P. Nocturna,

Istniejąca u Pani meralgia parestetyczna, czyli zespół Rotha jest neuralgią spowodowaną uciskiem najczęściej w okolicy więzadła pachwinowego przez zbyt ciasną garderobę. W Pani przypadku zmiany w obrębie kregosłupa lędźwiowo- krzyżowego ( nie wymagające operacji ) nakładają się na neuralgię. Postępowanie, mimo zadawnionego przebiegu może być skuteczne przy założeniu stosowania kinezyterapii ( ćwiczenia, pływanie ), masaży, farmakoterapii pod nadzorem neurologa oraz zmniejszenia masy ciała i używania luźnej odzieży. Celowy jest kontakt z gabinetem rehabilitacji.

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27