MR - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 28 września 2022, Imieniny: Marka, Wacława
Porady Eksperta

MR

Witam,
mam prośbę o pomoc/potwierdzenie wstępnej diagnozy dotyczącej mojego męża- lat 39. Mąż od kilku lat odwiedza lekarzy, ponieważ dokuczają mu dolegliwości różnego typu- począwszy od bólu głowy, przez pobudzenia komorowe i nadkomorowe serca, pourazowe dolegliwości kręgosłupa szyjnego, drętwienie kończyn po zaobserwowane w ostatnim czasie problemy z koncentracją, zawroty głowy i zesłabnięcia bez utraty przytomności.
Z wynikami rtg kręgosłupa mąż trafił do neurologa. Lekarz nie dostrzegł niczego niepokojącego w tym zakresie, zlecił więc rezonans głowy. Wynik wkleję poniżej. Mąż był z wynikiem na konsultacji neurologicznej. Lekarz podejrzewa stwardnienie rozsiane i skierował męża na diagnostykę do szpitala w tym kierunku. Niestety czas oczekiwania na przyjęcie wynosi pół roku. Oczywiście poczekamy, wyjścia nie ma, ale chciałam jeszcze skonsultować ponownie wynik badania i utwierdzić się, że to faktycznie może być ta choroba. Bardzo proszę o analizę wyniku i informację zwrotną.
Z poważaniem
Magdalena Niewiadomska
Wyniki
Badanie MR głowy wykonane w sekwencjach FSE i FLAIR, obrazy T1,T2 i PD-zależne, w przekrojach strzałkowych i poprzecznych. Angiografia MR.

W obu półkulach mózgu, w istocie białej głównie podkorowej, kilka, drobnych ognisk, wielkości do 6mm, hiperintensywnych w obrazach T2-zaleznych i sekwencji FLAIR (największe w lewym płacie ciemieniowym i skroniowym wielkości 6mm każde) - zmiany naczyniopochodne? demielinizacyjne?
Ciało modzelowate bez zmian.
Struktury mózgowia podnamiotowe bez zmian ogniskowych.
Prawidłowa intensywność sygnału istoty szarej.
W szyszynce drobna torbiel wielkości ok.6x3mm.
Układ komorowy symetryczny, nieprzemieszczony, nieposzerzony.
Przestrzenie płynowe przymózgowe prawidłowe.

W badaniu MR-angio zmian o charakterze tętniaków i malformacji naczyniowych w obrębie głównych pni tętniczych koła Willisa nie stwierdza się.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. P. Magdaleno,

Opisane przez Panią dolegliwości występujące u męża nie wskazują na stwardnienie rozsiane. Oczywiście najważniejsze aby rozpoznać lub wykluczyć tę chorobę jest przeprowadzenie osobistego badania neurologicznego przez specjalistę neurologa. Obraz MR jest pomocny w ustalaniu rozpoznania SM jednak wymaga oceny serii zdjęć ( zwykle kilkadziesiąt zdjęć), a nie tylko jednego. Opis badania radiologicznego nie stwierdza jednoznacznie, że wykazane zmiany mają charakter demielinizacyjny, spotykany najczęściej w neuroboreliozie lub SM. Dlatego w oparciu o sam ten opis badania MR, bez badania neurologicznego, ani oceny płynu mózgowo-rdzeniowego, nie można orzekać o charakterze schorzenia. Celowe byłoby przyspieszenie terminu przyjęcia do oddziału neurologii celem dopełnienia diagnostyki. Może zwrócilibyście się Państwo o hospitalizację do innej placówki, skoro zaproponowano Wam półroczne oczekiwanie na przyjęcie ?

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-09-27 22:17

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-09-27 09:12