MR - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

MR

Witam,
mam prośbę o pomoc/potwierdzenie wstępnej diagnozy dotyczącej mojego męża- lat 39. Mąż od kilku lat odwiedza lekarzy, ponieważ dokuczają mu dolegliwości różnego typu- począwszy od bólu głowy, przez pobudzenia komorowe i nadkomorowe serca, pourazowe dolegliwości kręgosłupa szyjnego, drętwienie kończyn po zaobserwowane w ostatnim czasie problemy z koncentracją, zawroty głowy i zesłabnięcia bez utraty przytomności.
Z wynikami rtg kręgosłupa mąż trafił do neurologa. Lekarz nie dostrzegł niczego niepokojącego w tym zakresie, zlecił więc rezonans głowy. Wynik wkleję poniżej. Mąż był z wynikiem na konsultacji neurologicznej. Lekarz podejrzewa stwardnienie rozsiane i skierował męża na diagnostykę do szpitala w tym kierunku. Niestety czas oczekiwania na przyjęcie wynosi pół roku. Oczywiście poczekamy, wyjścia nie ma, ale chciałam jeszcze skonsultować ponownie wynik badania i utwierdzić się, że to faktycznie może być ta choroba. Bardzo proszę o analizę wyniku i informację zwrotną.
Z poważaniem
Magdalena Niewiadomska
Wyniki
Badanie MR głowy wykonane w sekwencjach FSE i FLAIR, obrazy T1,T2 i PD-zależne, w przekrojach strzałkowych i poprzecznych. Angiografia MR.

W obu półkulach mózgu, w istocie białej głównie podkorowej, kilka, drobnych ognisk, wielkości do 6mm, hiperintensywnych w obrazach T2-zaleznych i sekwencji FLAIR (największe w lewym płacie ciemieniowym i skroniowym wielkości 6mm każde) - zmiany naczyniopochodne? demielinizacyjne?
Ciało modzelowate bez zmian.
Struktury mózgowia podnamiotowe bez zmian ogniskowych.
Prawidłowa intensywność sygnału istoty szarej.
W szyszynce drobna torbiel wielkości ok.6x3mm.
Układ komorowy symetryczny, nieprzemieszczony, nieposzerzony.
Przestrzenie płynowe przymózgowe prawidłowe.

W badaniu MR-angio zmian o charakterze tętniaków i malformacji naczyniowych w obrębie głównych pni tętniczych koła Willisa nie stwierdza się.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. P. Magdaleno,

Opisane przez Panią dolegliwości występujące u męża nie wskazują na stwardnienie rozsiane. Oczywiście najważniejsze aby rozpoznać lub wykluczyć tę chorobę jest przeprowadzenie osobistego badania neurologicznego przez specjalistę neurologa. Obraz MR jest pomocny w ustalaniu rozpoznania SM jednak wymaga oceny serii zdjęć ( zwykle kilkadziesiąt zdjęć), a nie tylko jednego. Opis badania radiologicznego nie stwierdza jednoznacznie, że wykazane zmiany mają charakter demielinizacyjny, spotykany najczęściej w neuroboreliozie lub SM. Dlatego w oparciu o sam ten opis badania MR, bez badania neurologicznego, ani oceny płynu mózgowo-rdzeniowego, nie można orzekać o charakterze schorzenia. Celowe byłoby przyspieszenie terminu przyjęcia do oddziału neurologii celem dopełnienia diagnostyki. Może zwrócilibyście się Państwo o hospitalizację do innej placówki, skoro zaproponowano Wam półroczne oczekiwanie na przyjęcie ?

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18