Mrowienie po udarze - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 27 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Przybysława
Porady Eksperta

Mrowienie po udarze

Pytanie dotyczy: udar, akupunktura, Gabapentin, mrowienie, elektroakupresura, parestezjie poudarowe


Panie doktorze, serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Właśnie Gabapentin mąż bierze cały czas w dawce 2x800mg. Pani doktor mówi, że wyczerpała już cały arsenał środków, które mogłaby zastosować. Ostatnio miałam DEPAKINE CHRONO 500, i też bez żadnego skutku. Właśnie wybieram się do niej, więc zaproponuję jej, żeby wypisała TIAGABINĘ. Jest to lek podobny do GABAPENTIN?. Nadmienię, że byłam już nawet w klinice leczenia bólu, gdzie miał zastosowaną elektrostymulację prądami - też bez efektu.
Zapytam, panie doktorze, co w ogóle sądzi Pan o akupunkturze?

Pozdrawiam z nadzieją
Ewa Tomińska

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Ewo,

Zanim u męża zamieniłoby się na Gabapentin ( tiagabina to podobny do niej lek przeciwpadaczkowy ) to należy zauważyć, że leczenie Gabapentinem wymaga 3 dawek w ciągu dnia. Przy 2 dawkach dziennie działanie leku nie jest ciągłe, gdyż działa on 6-8 godzin i nie zabezpiecza przez całą dobę. Poza tym dawka tego leku 2 x 800 mg ( czyli 1.6 g na dobę ) może być niewystarczająca. W przypadkach opornych na leczenie zaleca się stosowanie tego leku w dawkach podzielonych nawet do 3200 mg na dobę.
Po dokładnym przeanalizowaniu danych o przypadku chorobowym Pani małżonka pragnłąbym jednak zaproponować, w przypadku odstawiania stosowanej obecnie Gabapentyny, gdyby po uwzględnieniu powyższych uwag okazywała się nieskuteczna, zastosowanie jeszcze skuteczniejszego leku ( nie tiagabiny ) mianowicie: Pregabaliny ( nazwa handlowa LYRICA ) zaczynając od 2 tabl. dziennie po 75 mg. To obecnie najskuteczniejszy lek z tej grupy, co wyżej wspominane, służący do opanowywania m.in. tego typu mrowień, jak wystepujące u małżonka.
Co do akupunktury, to ja jako lekarz posługujący się tą metodą w unowocześnionej wersji ( stosuję elektroakupresurę ), to niestety mam zdanie sceptyczne jak chodzi o zastosowanie tej metody leczenia w zwalczaniu parestezji poudarowych. Jednak na pewno próba jej użycia nie zaszkodziłaby mężowi. Jednak szansa uzyskania powodzenia jest niewielka. Pragnąłbym dodać, że warto rozważyć niezależnie stosowanie u małżonka preparatu znieczulającego miejscowo, np. w formie kremu EMLA ( na receptę ), ale nie można nim pokrywać rozległych powierzchni skóry.

Pozdrawiam serdecznie,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-26 06:21