Nierówne źrenice - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 31 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Marceliny
Porady Eksperta

Nierówne źrenice

Witam.
Panie Doktorze od kilku tygodni zauważyłam u mojego rocznego synka że lewa źrenica jest czasami mniejsza od drugiej. Trudno mi stwierdzić kiedy najczęściej zachodzi to zjawisko.Wydaje mi się że wieczorem. Zwykle jak patrzę na dziecko a jest na niego skierowane światło dzienne np. z okna to źrenice wydają się równe. Natomiast kiedy jest ciemniej to źrenice nie zawsze są równe.
Byłam oczywiście u lekarza okulisty ale on stwierdził że nie jest w stanie zbadać tak małego dziecka. Powiedział również że jednostka chorobowa by była gdyby cały czas ta źrenica była mniejsza.
Co mam robić? Proszę o pomoc bo mimo wszystko się martwię. Dodam że dziecko rozwija się prawidłowo. Tylko noce są niespokojne. Często się budzi.Karmię piersią w nocy również a poza tym ząbkuje więc widzę i w tym przyczynę.Czy może to być po prostu niedojrzałość układu nerwowego?
Pozdrawiam

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Małgorzato,

Tego typu nierówność źrenic jak u Pani syna spotyka się u dorosłych osób i określa mianem zespołu Adiego. Nie jest to wówczas groźna nieprawidłowość. W tak młodym wieku jak u syna może być to skutek, tak jak Pani przypuszcza - niedojrzałości układu nerwowego. Ostatecznie mógłby tą kwestię wyjaśnić specjalista neurolog dziecięcy. W zespole Adiego stwierdza się ponadto pewną nieprawidłowość w odruchach kończyn, której obecność on może zbadać.
Ze względu na istnienie innych jeszcze możliwości nierówności źrenic u małego dziecka, tym bardziej jest wskazane aby skonsultował je neurolog dziecięcy.


Serdecznie pozdrawiam,


dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog


www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-31 09:29