Nietypowe bóle głowy, ucha, szyi i gardła - cd - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Nietypowe bóle głowy, ucha, szyi i gardła - cd

Szanowny Panie Doktorze - bardzo dziękuję za odpowiedź.

Próbowałem zwrócić uwagę zarówno lekarza rodzinnego jak i neurologa na Pana diagnozę, niestety bezskutecznie. Jedyne co w tej kwestii udało mi się osiągnąć, to ponowne badanie krwi z rozmazem i CRP. Wyniki nawet lepsze, niż poprzednie, bo znacznie wzrosły neutrocyty a zmalały limfocyty - wcześniej miałem za dużo limfocytów, a zdecydowanie za mało neutrocytów. Obecnie poza normą są: NEU% 42%, EOS% 6%, BAS# 0,04. Poza tym wyniki w normie. OB. - 3, CRP - 5,0.
Jakiego rodzaju badania mogę wykonać samodzielnie (bez skierowania), które mogłaby potwierdzić Pana diagnozę i skłonić mojego neurologa do podjęcia dalszej diagnozy w tej kwestii lub do rozpoczęcia leczenia? Przy czym bardzo proszę o dokładne nazwy, tak abym był pewien, że wykonuję dokładnie to, co jest potrzebne.

Neurolog skierował mnie natomiast na rezonans odcinka szyjnego kręgosłupa z rozpoznaniem G54.2 Poniżej wyniki:
Badaniem objęto kręgosłup w odcinkach C1-Th4. Stwierdza się spłycenie fizjologiczne lordozy szyjnej odc. górnym. Wysokość uwidocznionych trzonów prawidłowo zachowana. Krążki międzykręgowe C4/C5/C6 nieznacznie obniżone w częściach tylnych. Wysokość pozostałych krążków prawidłowo zachowana. Morfologia sygnału rdzenia prawidłowa.
Na pozycji C2/C3 centralno-lewoboczne uwypuklenia krażka m-kręgowego powoduje niewielką impresję worka oponowego oraz korzenia nerwu rdzeniowego po str. L.
Na pozycji C3/C4 i C4/C5 wykazano centralno-lewoboczne uwypuklenia krążków m-kręgowych (podobnie jak na pozycji C2/C3, ale słabiej zaznaczone powodujące impresję worka oponowego od strony lewej oraz korzeni nerwów rdzeniowych po str. L.
Na pozycji C5/C6 centralne uwypuklenia krążka powoduje delikatną impresję struktur wewnątrzkanałowych.
Na pozycji C6/C7 nie wykazani cech ucisku struktur wewnątrzkanałowych.

W związku z tym, że wizytę u lekarza mam dopiero w przyszłym tygodniu chciałem zapytać, czy takie zmiany mogą powodować moje dolegliwości i czy mogły się one (zmiany) pojawić od silnego uderzenia w głowę (z odrzutem do tyłu), czy może raczej postępują one powoli, np. od niewłaściwej pozycji siedzącej itp.

Chciałem również dodać, że węzły chłonne nadal się nie zmniejszają, co więcej od czasu do czasu pojawiają się nowe niewielkie (np. na przodzie szyi). Czyli ogólnie powiększone wyczuwalne węzły na szyi utrzymują się już od niemal 3 miesięcy. Lekarz rodzinny mówi, że nie są duże, nie łączą się i sa przesuwalne, więc nie ma się czym przejmować.
W załączniku przesyłam jedno ze zdjęć z rezonansu. Czy widoczne na nim małe kulki z odgraniczone czarną obwódką (kilkanaście) na szyi i w okolicach obojczyka, to węzły chłonne? Jeżeli tak, to czy są one normalnej wielkości, czy też można je uznać za powiększone?

Kilka tygodni temu ponownie mocno przeziębiłem się (zdarza mi się to teraz właściwie raz na miesiąc) wcześniej praktycznie wcale. Po przeziębieniu (gdy jego objawy już praktycznie minęły) miałem ciągłe zawroty głowy, czułem się bardzo słabo, przez 2 dni nie byłem w stanie wstać z łóżka - byłem jakby "pół przytomny", kompletnie zamroczony, kompletnie bez siły. Do tego doszło jakieś dziwne kołatanie serca i momentami uczucie trudne do opisania (jakby ktoś "odłączał mi zasilanie" - kilkusekundowy silny ucisk w głowie połączony z dziwnym biciem serca i lekką paniką). Po tych napadach mierzyłem sobie ciśnienie (okazało się, że mam 170/90, podczas, gdy zazwyczaj normalnie mam około 110/70, ale tętno szybkie - około 80) Po kilku dniach te napady minęły. Teraz od czasu do czasu mam je, ale znacznie słabsze niż po przeziębieniu. Od tamtej pory mam natomiast uczucie kłucia (zawsze w tym samym miejscu - w klatce piersiowej po lewej stronie podczas poruszania, np. ręką.)

Wszystkie problemy, które wcześniej opisałem utrzymują się - przy czym znacznie silniejsze są senność i przymroczenie, a słabszy ból ucha lewego oraz bóle głowy z lewej strony. Czuję również silniejszy ucisk gardła i dyskomfort przy mówieniu niż wcześniej. Obecnie przyjmuję sirdalud po jednej kapsułce 6mg na noc, przy czym nie zauważyłem żadnych efektów jego działania. Po tych atakach słabości odstawiłem sirdalud tydzień, bo przeczytałem w ulotce, że może powodować podobne do nich skutki uboczne. Jednak od dwóch tygodni przyjmuję go ponownie - tak silne ataki nie pojawiają się na razie.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.Panie,

Aby udzielić Panu bardziej szczegółowych zaleceń niż dotychczasowe, niezbędne jest osobiste zbadanie podmiotowe i przedmiotowe przez specjalistę neurologa, który ma prowadzić Pańskie leczenie. Obraz MR na 1 kliszy i w 1 projekcji jest niemiarodajny, gdyż badanie MR obejmuje z reguły kilkadziesiąt zdjęć na podstawie, których, po ich prześledzeniu następującym po badaniu neurologicznym, można próbować pokusić się o wstępne rozpoznanie. Należy udać się do lekarza i dać mu szansę na przeprowadzenie z Panem wywiadu lekarskiego i zbadanie fizykalne ( co zgodnie ze standardem może wymagać ok. 1 godziny ).

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27