Obrzęk tarczy nerwu wzrokowego - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Czwartek, 9 lutego 2023, Imieniny: Cyryla, Apoliny
Porady Eksperta

Obrzęk tarczy nerwu wzrokowego

Pytanie dotyczy: nerw wzrokowy, obrzęk


Witam,
Piszę do Pana z zapytaniem na temat pewnego schorzenia. Otóż rok temu podczas konsultacji okulistycznej (przypadkowej) wykryto u mnie obrzęk tarczy nerwu wzrokowego. Otrzymałam liczne skierowania na badania, m.in. EEG, RM/tomografia głowy, oraz pole widzenia(wszystkie podstawowe badania) do tego morfologia.
PO wykonaniu RM otrzymałam następujący wynik: wykonanie badanie dwufazowe RM mozgowia w obrazach T1 i T2 zależnych oraz w sekwencjach FLAIR i DWI, w plaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzałkowych. W szyszynce zmiana o cechach torbieli wielkosci 5mm. Pozatym mozgowie bez zmian ogniskowych i bez cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego. Uklad komorowy nieposzerzony, bez cech ucisku i przemieszczen. Rezerwa plynowa przymozgowa zachowana.

Nastepnie tydzien temu byłam na kolejnej kontrolnej wizycie okulistycznej. Lekarz-okulista rozpoznał zapalenie nerwu wzrokowego: Dno oczu: Tn. II OL uniesiona dające prześledzić granice naczynia kręte (rzekoma staza n. II).
Czy powyższe wyniki świadczą o czyms bardzo poważnym? Czy to jest poczatek SM? Czy jets to mozliwe aby pojawiło się samoistnie? Po wizycie u neurologa w pazdzierniku dowiedzialam się, że nie ma czym się przejmować- po prostu tak już mam...
Mimo wszystko po przeczytaniu tylu watkow o tego typu zapaleniu jestem niemal bardzo tym przejeta, chyba bardziej tym ze moglo mnie zaatakowac SM?
Byłabym wdzieczna za odpowiedz.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Marto,

Badanie MR głowy u Pani wykluczyło obecność SM. Torbieli szyszynki nie operuje się. Zapalenie nerwu wzrokowego musiało wystąpić samoistnie.
Wymaga Pani leczenia okulistycznego, a neurologiczne nie jest potrzebne.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-08 11:04