Obszary leukoarajozy i stany astmatyczne - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Czwartek, 9 lutego 2023, Imieniny: Cyryla, Apoliny
Porady Eksperta

Obszary leukoarajozy i stany astmatyczne

Panie doktorze... serdecznie dziękuję za odpowiedź i uświadomienie problemu. Chciałem się jeszcze zapytać, czy te zmiany, które widać na załączonym przeze mnie uprzednio obrazie MRI w swojej morfologii też świadczą według Pana o problemach naczyniowych? Dołączam jeszcze jedno zdjęcie tym razem z widocznymi małymi punktami hiperintensywnymi, o których mówi opis MRI, jako naczyniopochodnymi.
Czy przestrzegając zdrowej diety i unikając używek (niestety wypijam nawet do 11 mocnych kaw dziennie) jestem w stanie zahamować ten proces? Czy poza miażdżycą te moje silne i długotrwałe duszności (zaprzyjaźniony chirurg powiedział mi ostatnio widząc mnie w czasie takiego ataku duszności, że się bardzo mocno hiperwentyluje, a jam wrażenie, że nie mogę złapać powietrza, taki syndrom ryby wyciągniętej z wody, że aż mam od tego mrowienia w czasie ataku) też mogły mieć wpływ na powstanie obszarów niedotlenienia w mózgu? Czy te moje zmiany, chodzi mi o leukoarajoze są duże i czy spotyka się je czasem u ludzi w średnim wieku? Dodam jeszcze, że to były moje pierwsze w życiu badania obrazowe głowy. Pozdrawiam serdecznie i życzę Panu wszystkiego dobrego...

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Grzegorzu,

Niestety, w dostarczonych przez Pana danych nie było żadnych obrazów MR. Opisywane stany astmatyczne powodują niedotlenienie i mogą przyczyniać się do powstawania leukoarajozy, której obecnośc stwierdza się raczej w bardzo zaawansowanym wieku.
Wypijanie > 4 kaw dziennie jest szkodliwe, m.in. dla układu krążenia, podobnie jak każdy rodzaj używek, a zwłaszcza papierosy. Całość obrazu Pańskiej choroby nie wskazuje na SM lecz miażdżycę, w tym - mózgową.
Stosowanie diety śródziemnomorskiej, eliminacja używek, aktywność fizyczna, redukcja wagi, normalizacja ciśnienia krwi oraz leki obniżajace poziom cholesterolu i krzepliwośc krwi i leczenie astmy stanowią właściwe kroki w kierunku poprawy stanu zdrowia w tym przypadku.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-08 11:04