Padaczka Brzuszna ? - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira
Porady Eksperta

Padaczka Brzuszna ?

Witam
Od około 8 lat mam pewien problem. Mdleję i zwracam. Kiedyś było to bardzo rzadkie. Kiedy tracę przytomność szumi mi w uszach. Zazwyczaj dzieje się to w nocy.Tylko 2 razy zdarzyło mi się to podczas dnia.jednakże teraz się to nasiliło. Ostatnio leżałam w szpitalu, gdzie wykryto, że mam uszkodzony błędnik.Gdzie miałam zrobione następujące badania :CT głowy- gdzie nie stwierdza się zmian ogniskowych w tkankach mózgowia.Układ komorowy symetryczny,nieposzerzony,zbiorniki podstawy prawidłowego kształtu bez zniekształceń i przemieszczeń.
RTG kr-C- nieco kryfotyczne ustawienie kręgosłupa szyjnego.Wysokość trzonów, krążków międzykręgowych prawidłowa.
USG dopler tt przedczaszkowych- W przebadanych naczyniach przepływ krwi odbywa się w kierunku fizjologicznym, spektrum przepływu w naczyniach niskooporowe.
ENG-Przy oczach zamkniętych rejestruje się ruchy nystagmoidalne w lewo.Próba gładkiego śledzenia patologiczna.Test bikaloryczny - stwierdza się symetryczną przewagę w kierunku lewo. Odruchy przedsionkowo- móżdzkowo-rdzeniowo patologicznie. Oczopląsu nie stwierdza się. Wnioski : uszkodzenie ma charakter środkowy.
Dziś byłam u lekarza neurologa, który zasugerował mi ze mogę mieć padaczkę brzusznę. Ze do tego typu padaczki właśnie tego typu objawy ja mam.Dostałam skierowanie na badania :CT głowy,USG dopler i badania EEG.

Czy to może być padaczka brzuszna? Proszę o odpowiedz.
Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Rozo,

Niewątpliwie Pani schorzenie lokalizuje się w tylnej jamie czaszki. Fakt wymiotów towarzyszących nagłej utracie przytomności wskazuje na możliwość wahań ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego w IV komorze mózgu, o typie napadowego nadciśnienia. Diagnostycznie celowe byłoby moim zdaniem wykonanie zamiast TK głowy - MR głowy, które uwidacznia struktury tylnej jamy czaszki o wiele dokładniej niż TK. EEG może potwierdzić padaczkę, jednakże broniłbym się przed jej określeniem jako brzuszna ( to nielekarskie określenie, którego użyto zastępczo celem nieposługiwania się skomplikowaną terminologią ). Fakt wymiotów nie wskazuje w tym przypadku na chorobę brzuszną, lecz na podrażnienie ośrodka wymiotnego i ośrodków nerwu błędnego w pniu mózgu. Stwierdzone w ENG i teście bikalorycznym zaburzenia ruchów gałek ocznych potwierdzają związek choroby z układem przedsionkowym, którego częścią jest błędnik. USG Doppler jest sens powtarzać o ile obejmować będzie opcję badania TCD ( Trans Cranial Doppler ). To oczywiście czarniejszy scenariusz Pani choroby. Łagodniejsza forma schorzenia -to, o ile zaproponowane neurologiczne badania dodatkowe niczego nie wykażą, należałoby przyjąć, że zaburzenia są skutkiem wykazanej wady postawy Pani kręgosłupa szyjnego. Kyfoza szyjna powodując ucisk tętnic kręgowych powoduje niedokrwienie błędnika i pnia mózgu, a wtedy możliwe są i utraty świadomości i wymioty i szum uszny i nieprawidłowości wykazane w badaniach laryngologicznych. W tym wypadku należałoby się koncentrować nad rehabilitacyjną korekcją wady postawy.
Dziękuję za zdjęcie trzymanej okazałej maskotki. Warto spać na poduszce ortopedycznej ( a nie na pluszowym misiu pod głową ).

Pozdrawiam serdecznie,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog


www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24