Padaczka ? c.d.2 - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

Padaczka ? c.d.2

Dzień dobry,chciałam zapytać czym może być spowodowana dystonia wtórna czy to poważniejsza odmiana niż pierwotna?czy mój przypadek jest rzeczywiście taki rzadki i czy sprawa jest poważna,bo widzę,że skomplikowana? szczerze mówiąć zmartwiła mnie odpowiedź Pana doktora.Moj neurog prowdzący nigdy nie wspominał,że mogę mieć dystonię wtórna,że padaczka ma z tym jakiś związek,że powinam wykonać badania genetyczne,choc jest cenionym specjalista od dystonii,więc już się pogubiłam.Sadziłam,że mam dystonia i padaczkę,ale,że to jest powiązane już nie,tzn mam jeszcze migrenowe bóle głowy,ale to już raczej nie ma związku.
Do Warszawy mam bardzo daleko jestem z Wrocławia,więc ciężko będzie mi wykonać badania genetyczne,czy one są naprawdę konieczne? czy jeśli je wykonam to wyleczę się z dystonii? na tym mi najbardziej zależy.
Myślałam,że moja padaczka jest z powodu leków anydepresyjnych,bo wtedy się ujawniła.Nie miałam żadnych urazów,guzów,udarów itp. więc skąd wtórna dystonia,padaczka? Przepraszam,że tak ciągle o to samo wypytuję,ale choć bardzo cenię,mojego neurologa to nie zawsze mogę się do niego z tym zwrócić. Dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. P. tk 80,

Nie ma powodów aby przypuszczać, że padaczka może być spowodowana stosowaniem leków przeciwdepresyjnych.
Zarówno padaczka, jak i dystonia są terminami określającymi grupy zaburzeń neurologicznych. Dystonia wtórna oznacza taki rodzaj schorzenia neurologicznego, w którym mogą współwystępować zaburzenia dystoniczne i padaczkowe razem, mimo iż początek występowania każdego z nich zaistniał w innym czasie. Może być za to odpowiedzialny jeden uszkodzony gen lub zaburzony określony szlak przemian metabolicznych, na wskutek np. tzw. enzymopatii. Trudno porównywać pod względem jakości życia fakt doświadczania dystonii pierwotnej wobec dystonii wtórnej i stwierdzać, która postać jest cięższa. Różnica nazewnicza dotyczy przyczyny choroby i mnogości lub ubóstwa towarzyszących jej objawów chorobowych, a nie nasilenia tych objawów. Konieczność stosowania leków przeciwdepresyjnych i fakt zaobserwowania migrenowych bólów głowy ( co nie jest równoznaczne z obecnością migreny ) wzbogacają obraz kliniczny chorobowego zespołu neurologicznego i tym bardziej skłaniają do podejrzenia dystonii wtórnej. Jest znikomo prawdopodobne, aby jedna osoba cierpiała na 4 różne choroby neurologiczne, tj.: dystonię, padaczkę, migrenę i depresję. Osobiście upatrywałbym jedną wspólną przyczynę choroby układu nerwowego w Pani przypadku, co zawęża krąg możliwych jednostek chorobowych, jednocześnie wskazując na rzadkość tej choroby ( kazuistykę ). Dlatego sugerowałem Pani kontakt z najbardziej referencyjnym pod tym względem Ośrodkiem w kraju.

Serdecznie pozdrawiam,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog


www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18