Pęknięcie łakotki przyśrodkowej - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 22 września 2023, Imieniny: Tomasza, Maurycego
Porady Eksperta

Pęknięcie łakotki przyśrodkowej

Pytanie dotyczy: łękotka przyśrodkowa, pęknięcie, dieta, suplementy


Witam Panie Doktorze
Tydzień tem miałam uraz na nartach. Chrupnęlo i trochę bolało. Nie było wysięku, jest praktycznie pełna ruchomość bez ociążenia, ból po stronie przyśrodkowej, chodzę prawie normalnie, nie mogę wykonać pełnego przysiadu z równomiernym obciążeniem - odrobinę się kolano blokuje i trochę się boję - miałam uraz 15 lat temu (naciągnięcie więzadeł MCL, 6 tygodni gipsu, zablokowanie kolana) i taki właśnie kłopot.
Wczoraj zrobiłam USG kolana. Niepokoją mnie dwie rzeczy z opisu: "Łąkotka przyśrodkowa - poziome pęknięcie w trzonie, w tym miejscu płyn stawowy wpukla się między łąkotkę, a kłykieć przyśrodkowy piszczeli, w badaniu dynamicznym łąkotka stabilna" i "W bruździe międzykłykciowej ogniskowe ogniżenie echogeniczności - chondromalacja II st. Zarysy kostne równe gładkie".
Lekarz, który robił badanie powiedział, że nie jest potrzebne żadne działanie w celu leczenia kolana, no chyba, że ból nie ustąpi za 6 tygodni. Natomiast w wielu artykułach czytam, że "uszkodzenie łąkotki jako mechaniczne, należy naprawiać mechanicznie" czyli zwykle szyjąc lub scalając w inny sposób. Czy w moim przypadku jest szansa, że stan łąkotki poprawi się bez ingerencji chirurga (przy wsparciu glukozaminą, bo ta jest wskazana przy chondromalacji), czy może jednak powinnam udać się do lekarza ortopedy i podjąć jakieś leczenie. Jeśli tak to jakie? No i ta chondromalacja. Poczytałam już więc wiem, że jest to rozmiękanie chrzątki rzepki. Spodziewam się, że nie ma to specjalnego związku z tym ani ze starym urazem, ale czy może mieć związek z występującą u mnie osteopenią? Dodam, że mam 41 lat. Chciałabym żyć aktywnie, jeździć na nartach, na rowerze. Czy poiwnnam i kiedy rozpocząć ćwiczenia rehabilitacyjne na uszkodzonym kolanie - ruch poprawia ukrwienie, a tym samym odżywienie i gojenie.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Witam Panią,
choć bezpośrednią przyczyną uszkodzenia łękotki był uraz mechaniczny, to chondromalacja i osteopenia stwierdzane u Pani świadczą, że nad Pani układem kostno-stawowym trzeba systematycznie popracować i to wielokierunkowo.
Proszę pomyśleć o racjonalizacji diety na bogatą w warzywa i owoce, z ograniczeniem węglowodanów. Czy nie istnieje potrzeba poprawy stanu psychicznego poza optymalizacją aktywności fizycznej także na drodze autopsychoterapii? Poza preparatami z glukozaminą proponuję także suplementy z kwasem omega3 i naturalną witaminą B compl. Być może istnieje także potrzeba dodatkowego wspomagania stanu układu hormonalnego za pomocą odpowiednio dobranych fitohormonów (ale nie hormonalnej terapii zastępczej).
To powinny być działania systematycznie i długoterminowe.
Natomiast w chwili obecnej proponuję najpierw ostrożną rehabilitację ruchową ze stopniowo narastającym obciążeniem na rowerze stacjonarnym lub/i na wrotkach starego typu ale w pozycji siedzącej.
Tego typu uszkodzenia dobrze leczą się zachowawczo. Do każdej operacji, a więc i operacji łękotki muszą być określone wskazania, jak: powtarzające się mimo prawidłowej rehabilitacji bloki stawu kolanowego, długotrwale utrzymujące się wysięki w tym stawie czy postępujące zaniki mięśniowe.
Spokojna jazda na nartach nie tylko nie jest przeciwwskazana ale jest także jedną z lepszych metod rehabilitacji, pod warunkiem właściwego, uprzedniego przygotowania się do niej i niezbyt głębokich uszkodzeń łękotki.
Większość ortopedów niemal od początku nawet bez wstępnej rehabilitacji zachęca do operacji łękotki - w lżejszych przypadkach metodą laparoskopową. Proszę jednak pamiętać, że głównym przeciwwskazaniem do operacji jest brak właściwych wskazań.
Życzę powodzenia w leczeniu.
Serdecznie Panią pozdrawiam
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

Przedwczesny wytrysk męża

Cześć ! Piszę bo moze mi coś doradzicie Mój mąż jest totalnym...

Nikka | 2023-09-21 15:12

Czy to hepatomegalia? Szukam pomocy w postawieniu diagnozy

Czy istnieją platformy lub strony internetowe, które pomagają w znalezieniu...

Frykote12 | 2023-09-21 11:38