Pieczenie w potylicy - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 27 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Przybysława
Porady Eksperta

Pieczenie w potylicy

Pytanie dotyczy: torbiel szyszynki, piczenie, potylica


Witam.
Mam 57 lat. Mam dość duże problemy z przełykaniem. Badania endoskopowe oraz laryngologiczne nie wykazały patologii. Od jakiegoś czasu w czasie przełykania doznaję pieczenia w części potylicznej po lewej stronie głowy. Najgorzej jest rano po wstaniu z łózka. Moje gardło jest zwiotczałe /takie mam wrażenie/ i nawet przełknięcie wody muszę robić małymi łyczkami. W czasie dnia sytuacja nieco się poprawia tzn. nadal muszę uważać przy przełykaniu ale nie jest to tak drastyczne. Nie mam chrypki. Już raz zdarzyło się że pokarm zablokował mi przełyk i nie byłam wstanie go przełknąć. Kilka sekund dzieliło mnie od utraty przytomności i dzięki natychmiastowej pomocy córki żyję ponieważ od tyłu szarpnęła mnie mocno za przeponę. Na skutek chwilowego niedotlenienia bezpośrednio po incydencie ból rąk był bardzo silny..
5 miesięcy temu miałam robione RM głowy które wykazało tylko torbiel szyszynki 6 mm. Dodatkowo ciągle słyszę gdzieś w głowie sygnały o wysokiej częstotliwości. Rozmawiałam z lekarzem w przychodni który zasugerował mi wizytę u neurologa. Czy słusznie?

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Anno,

W opisanym przypadku konsultacja neurologiczna jest wskazana. Torbiel szyszynki tych rozmiarów nie ma wpływu na połykanie. Szumy uszne również nie tłumaczą przyczyny kłopotów z przełykaniem. Fakt, że rękoczynem Heimlicha córka uratowała Pani życie z powodu zadławienia się, wskazuje że Pani choroba może zagrażać życiu. Neurolog powinien wykluczyć u Pani m.in. chorobę SLA ( stwardnienie zanikowe boczne, nie mylić ze stwardnieniem rozsianym, czyli SM ). Konieczne może być wykonanie badań dodatkowych : EMG i obrazowanie MR kręgosłupa szyjnego i USG tkanek miękkich szyi. W wykonanym przez Panią badaniu MR głowy warto by poddać rewizji stan pnia mózgu, w którym mieszczą się ośrodki połykania. Wymagany jest dobry stan techniczny obrazów tylnej jamy czaszki ( brak artefaktów i duża gęstość badanych płaszczyzn oraz wysoka indukcja magnetyczna aparatu, możliwie > 2 tesli ). Należy to do kompetencji specjalisty radiologa, po którego rekonsultacji MR, należy zgłosić się do badania u neurologa ze zweryfikowanym badaniem MR głowy.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A. P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-26 06:21