Plagiocefalia ułożeniowa - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Plagiocefalia ułożeniowa

Witam,
chciałabym zadać pytanie dotyczące mojej adoptowanej córeczki. Córka ma 14 miesięcy, od 5 miesięcy jesteśmy jej rodzicami adopcyjnymi. Gdy zabieraliśmy małą z domu dziecka miała bardzo widoczną asymetrie ułożeniową głowy. W wieku 8 miesięcy była dzieckiem tylko leżącym, nikt też nie dbał o to by leżała na brzuchu. Jednak szybko zabraliśmy się za jej rehabilitację i nadrobiła zaległości. W tej chwili asymetria zmniejszyła się, ale niestety nie całkiem. Dziwne to, ale szczególnie widać tą asymetrię kiedy córka staje przed lustrem. Dowiedziałam się, że już nic w tej kwestii nie zrobimy. Nie chcę, żeby córka kiedyś powiedziała mi "mamo, dlaczego mam krzywą głowę, czemu mi nie pomogłaś?". Czy można liczyć, że z czasem jeszcze stanie się to mniej widoczne? Czy da się jeszcze cokolwiek zrobić?

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Agnieszko,

Plagiocefalia ułożeniowa może być skutkiem wcześniejszych, przed Państwa adopcją, zaniedbań higienicznych wobec Państwa córeczki. Trudno wykluczyć mogącą się kryć za tą wadą anatomiczną choćby - krzywicę.

Absolutnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że: "w tej kwestii już Państwo nic nie zrobicie". Owszem, dziecko wymaga wyrafinowanej kranioplastyki. W tym celu konieczna jest konsultacja w ośrodku neurochirurgicznym dla dzieci. Leczenie jest operacyjne, lecz nietraumatyczne dla mózgu, któremu przy tym zapewnić może pełny, optymalny rozwój, na który na pewno nie jest jeszcze za późno.

Z własnej praktyki znam doskonały przypadek leczenia tego typu przeprowadzonego w Ośrodku w Kielcach jeszcze w okresie ustroju socjalistycznego. Ówczas operowany tam chory, późniejszy mój pacjent, pracuje na eksponowanym społecznie kierowniczym stanowisku, a jego fizjonomia nie budzi estetycznych zastrzeżeń.

W Państwa konkretnym przypadku mogą istnieć ograniczenia kwalifikacji do tego naprawczego typu leczenia, lecz warto domagać się, również instytucjonalnie potwierdzenia wskazań (choćby tylko natury kosmetologicznej) dla pełnej normalizacji stanu dziecka. Nie należy rezygnować z leczenia nawet w ramach przysługującego prawa realizacji tego typu usług na terenie Unii Europejskiej w przypadku ich aktualnej niedostepności lub odmowy wykonania w kraju.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27