Podejrzenie padaczki, silne bóle głowy - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 31 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Marceliny
Porady Eksperta

Podejrzenie padaczki, silne bóle głowy

Pytanie dotyczy: padaczka, podejrzenie, bóle głowy


Od mnije więcej 4 lat borykam się z silnymi bólami głowy. Bóle te występują często w ciągu dnia lecz czesciej wieczorem. Często bez zmęczenia pojawia się swędzenie skóry głowy w róznych okolicach. Zdarzyło się także że po pracy pozycji leżącej (odpoczynek) wystąpiło uczucie,,strzelania'' w główie z towarzyszącym przesunięciem obrazu i przyspieszeniem akcji serca. Bez utraty przytomności. Sen jest niespokojny, często wybudzam się ze snu kilka razy, po czym nie mogę zasnąć. Podczas snu (niekoniecznie faza REM) zdarzaja się niespokojne ruchy kończyn, również rąk jakby przechodziły ciarki, dreszcze( nie ma gorączki).
w Latach 2007-2010 występowały zawroty głowy z silnym bólem głowyi zamazanym obrazem. Pojawiają się wirujące bole głowy, czasem wrazenie strzelania w głowie, czasem podczas zasypiania, często w okolicy potylicy.
Byłem hospitalizowany podejrzenie wieloogniskowego uszkodzenia OUN o charakterze demielizacyjnym, niedokrwiennym, lub padaczka napadów ogniskowych wtórnie uogólnionych. Jenak ostateczna diagnoza nie została podana.
Morfoligia, poziom hormonów tarczycy, elektrolity, analiza moczu, układ krzepniecia, glukoza, cholesterol, trojglicerydy, UREA, CK, CRP, Kreatynina, kwas moczowy w normie.

CT angio głowy
uZyskano nie w pełni zadowalajacy obraz naczyń.
Mozliwe niewielkie uwypuklenie tylnej ściany tętnicy łaczącej przedniej od strony tętnicy przedniej lewej mózgu o średnicy 3 mm, oraz prawdopodobnie odcinkowe przewężenie swiatła tętnicy przedniej lewej mozgu do 16 mm tuż przed połączeniem z tętnicą łączącą na długości ok 3.8 mm
poza tym w badaniu angio TK koła naczyniowego podstawy mózgu bez wyraznych malforacji naczyniowych.


usg tetnic szyjnych i kręgowych w odcinku zewnatrzczaszkowym

W badaniu 2D z opcja kolorowego Dopplera uwidoczniono grubość IMC do ok. 0,5-0,6 mm obustronnie w okolicy rozwidleń CCA. Parametry przepływów ich predkosc i spektra doplerowskie po obu stronach w CCA, ICA, oraz ECA w granicy normy,
tetnice kręgowe obustronnie drożne o dogłowowym kierunku przepływu, lewa VA srednicy ok 3,.3 mm prawa VA o srerdnicy 4.7 mm. Przepływ w obu VA w granicz normy.

Te powyższe badania martwią mnie najbardziej, gdyż zdarzyło mi się niestety spożyć wiekszą ilośc alkoholu. Zasnąłem wtedy na krześle z głową odchyloną do tyłu. Po przebudzeniu odczuwałem dość silny ból głowy. Obraz był zamazany. Prawdopodobnie od tego incydentu miewam bóle głowy, gdyż wczesniej nie miałem takiego czegoś.

MR głowy
Tkanki mózgowia o prawidłowej dystrybucji intensywnosci sygnału z obecnoscią obustronnie w istocie białej, w okolicach rogów potylicznych komór bocznych pojedynchych, nieprawidłowych obszarów wysokosygnałowych w obrazach T2- zaleznych i w sekwencji FLAIR o charakterze demielizacyjnym lub naczyniopochodnym niedokrwiennym. Pojedyncze podobne zmiany obecne są obustronnie w istocie białej płatów czołowych. Pojedyncze drobne plamki malacyjne nad rogami potylicznymi komór bocznych. Układ komorowy symertyczny, nieposzerzony, nieprzemieszczony. Ciało modzelowate kształtne, bez zmian ogniskowych. W obrębie struktur wewnatrzczaszkowych nie stwierdza się ognisk patologicznego wzmocnienia po podaniu pargmatycznego środka kontrastowego. Morfologia sygnału opon m-r w granicach prawidowych. NIe stwierdzono objawów wzmożonego ciśnienia sródczaszkowego, zatoki boczne nosa prawidłowo powietrzne.

Zarzywane leki:
Lamitrin 100 mg 2x dziennie, ( po leku ustąpiły tylko szumy w głowie,nadal występują silne bóle głowy. )- lek przyjmowany od ok. roku stale.
Kedyś stosowany był Polocard, Finlepsin, Magnez - lekarz zalecił odstawienie, nie wiem dlaczego.
Przebyte choroby:
w wieku przedszkolnym i szkolnym, nagminne zapalenie przyusznic, żółtaczka zakaźna, miewały także omamy wzrokowe, zapalenie opon mózgowych (podejrzenie) - ze względu na okres świateczny nie leczone, zostałem wypisany na odbowiedzialnosc rodziców,
uraz czaszki z utratą nieprzytomności.

wiek późniejszy to złamanie nogi,

Tak w wielkim skrócie mogę opisać swoją przypadłośc. Proszę o pomoc, gdyż mimo leczenia lekarzy bole ciągle istnieją i potrafią trwać nawet do 7 dni. Bardzo boję się o swoj stan zdrowia. Gdyż nigdy do konca nie zdiagnozowano mi tej przypadlości. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Z poważaniem
Karol

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Karolu,

Zażywany przez Pana lek Lamitrin nie ma działania przeciwbólowego. Stosuje się go w padaczce, której u Pana nie potwierdzono badaniem EEG. Lamitrin można stosować zapobiegawczo w migrenie, ale Pańskie bóle głowy nie mają charakteru migreny. Celowe byłoby badanie RTG odcinka szyjnego kręgosłupa, aby wykluczyć wadę postawy, która może powodować taki rodzaj bólów jak u Pana. Komplet badań, które Panu przeprowadzono wykazał anomalię unaczynienia w tzw. przedniej części koła Willisa z tendencją do tworzenia się tętniaka na tętnicy łączącej przedniej z jednoczesnym zwężeniem odcinkowym tętnicy przedniej mózgu po stronie lewej. Stan ten może być przyczyną bólów głowy. Opisywane zmiany określane jako demielinizacyjne lub naczyniopochodne niedokrwienne mogą być wg mnie w istocie zejściowymi zmianami po przebytym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych w dzieciństwie i dawać obraz rozsianej gliozy w tkance mózgowej. O ile RTG kręgosłupa szyjnego nie wykryje poważnych zmian, to jestem zdania, że przyczyną bólów głowy jest u Pana opisana anomalia naczyniowa. Warto wykonywać badania kontrolne angio-TK głowy, aby obserwować, czy tętniak nie powiększa się. Tętnicze zmiany naczyniowe > 5 mm średnicy wymagają leczenia neurochirurgicznego. Farmakologicznie można pod kontrolą neurologa podjąć próbę leczenia bólu np. Amitryptyliną początkowo 25 mg/ noc w sytuacji gdy tętniak nie powiększa się, a kregosłup szyjny nie wykazuje odchyleń od normy, gdyż w obu tych przypadkach leczenie wykracza poza specyfikę neurologiczną.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-31 09:29