Podejrzenie SM - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

Podejrzenie SM

Pytanie dotyczy: sm, drgawki, padaczka


Witam, jakiś czas temu rano kiedy zadzwonił budzik i chciałam wstać, upadłam na podłogę, jakby prawa noga odmówiła mi posłuszeństwa. Nie miałam siły się podnieść, stanąć na niej (mogłam nią jednak ruszać) ale jakoś wciągnęłam się na łóżko. Czułam się zmęczona i momentalnie zasnęłam, a kiedy znowu się obudziłam wszystko wróciło do nomy. Nie czułam jakiegoś zdrętwienia, mrowienia. Dodam jeszcze, że jako nastolatka miewałam dziwne ataki, np. wstając z łózka, czy krzesła nagle robiło mi się słabo, miałam zawroty głowy, dostawałam drgawek, trzęsły mi się ręce, nogi i upadałam na podłogę jakbym traciła przytomność. To wszystko trwało kilka sekund, potem normalnie wstawałam i funkcjonowałam; chodź czułam się lekko zmęczona. Te ataki zdarzają się od kilku lat ale dość rzadko. Byłam ostatnio u okulisty, ponieważ mam zespół suchego oka, a krople nie pomagały wybrałam się na kontrole. Dodatkowo chciałam zbadać sobie wzrok, bo zauważyłam, że np. siedząc na zajęciach moi znajomi bez problemu są w stanie odczytać slajdy, a ja nie.. Musiałam zawsze spisywać od kogoś, bo obraz mi się rozmazywał. Okulista stwierdził krótkowzroczność i astygmatyzm, za miesiąc idę dobrać szkła. Dodam, że nigdy nie miałam większych problemów ze wzrokiem i okulary też nie były potrzebne. Ponieważ ten brak czucia w nodze dopadł mnie jakieś dwa dni przez ta wizytą, postanowiłam spytać okulistę, czy może wie do kogo powinnam się zgłosić z tymi objawami. Kiedy lekarz o tym usłyszał z miejsca wypisał mi skierowanie do neurologa, podejrzewając stwardnienie rozsiane. Wizytę mam dopiero pod koniec lipca i nie wiem co o tym myśleć. Znajomi, z którymi rozmawiam, a mają trochę wiedzy o tej chorobie uważają, że to nie są typowe objawy i pewnie nie mam SM. Sama już nie wiem, co mam o tym myśleć. Po głębszym zastanowieniu mogę jeszcze dodać, że ostatnio często drętwieją mi kończyny, ale nie wiążę tego z chorobą.. to się zdarza np. podczas jazdy samochodem, albo kiedy budzę się rano, w nocy, lub podczas pracy przy komputerze. Po za tym, mam problemy z koncentracją. Czasami z kimś rozmawiam i muszę prosić, by coś powtórzył bo myślami sama nie wiem gdzie jestem, albo czytam i po chwili orientuję się, że kompletnie nie wiem co przeczytała. Czasami kogoś o coś pytam i za min już nie pamiętam, co powiedział, więc muszę pytać drugi raz. Często czuję się zmęczona i tak jak nigdy nie zdarzało mi się przysypiać w dzień tak teraz zdarza mi się to nagminnie. Cały czas towarzyszą mi również mroczki przed oczami. W sumie gdyby nie wizyta u okulisty pewnie bym sobie z tego nic nie zrobiła i podpięła to pod stres. Niepokoję się, bo słyszałam, że ta choroba może dawać bardzo nietypowe objawy, szczególnie w początkowym stadium. Bardzo proszę o opinię. Czy faktycznie te objawy mogą sugerować SM? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. P. Karlo,

Napady drgawek, upadki i towarzyszące im zaburzenia świadomości są typowymi objawami padaczki. W tym przypadku należy wykonać badanie EEG. Podejrzenie okulisty o obecność SM można zweryfikować badaniem MR głowy. Szereg dolegliwości, które Pani opisuje wskazuje na przemijające zaburzenia ukrwienia kończyn spowodowane, np. miejscowym uciskiem podczas długotrwałego utrzymywania tej samej pozycji ciała.
Proponuję po wykonaniu w/w badań zgłosić się na konsultację do neurologa, który wykluczy w oparciu o osobiste zbadanie Pani i analizę wyników wykonanych badań - zarówno SM, jak i padaczkę oraz zaleci konieczne postępowanie lecznicze. Pani choroba wydaje się być uleczalna.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18