Podwichnięcie stawu śródręczno-paliczkowego kciuka lewej ręki - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 16 października 2021, Imieniny: Ambrożego, Gawła
Porady Eksperta

Podwichnięcie stawu śródręczno-paliczkowego kciuka lewej ręki

Pytanie dotyczy: podwichnięcie stawu, kciuk


05.06.2012 moja 24-letnia córka upadła i doznała urazu lewego kciuka - obrzęk, zasinienie. 07.06.2012 - wizyta na izbie przyjęć w szpitalu u lekarza ortopedy - zdjęcie RTG wykazało podwichnięcie stawu śróręcznopaliczkowego lewego kciuka. lekarz stwierdził, że konieczna jest operacja, sugerował pozostanie w szpitalu. Ze względu na ważny egzamin nie wyraziła zgody na operację w danym dniu, otrzymała skierowanie do szpitala - ma się zgłosić po egzaminie.
Lewy kciuk jest niestabilny- w dniu 07.06 wygiąl się w odwrotną stronę. W związku z tym do czasu poddania się sugerowanej operacji został nałożony gips usztywniający do połowy przedramienia.
Pytałyśmy lekarza na czym polega operacja i jaki rodzaj znieczulenia może być zastosowany ale nia optrzymałyśmy odpowiedzi, prawdopodobnie o rodzaju znieczulenia zdecyduje anastazjolog.
Moje pytanie: Czy badanie RTG jest wystarczające do podjęcia decyzji o operacji, czy operacja w takim przypadku jest konieczna i jakie znieczulenie moze być zastosowane?

Odpowiedź Eksperta:

Paweł Nowicki

specjalista chirurgii ręki

Witam, przy ocenie uszkodzen i niestabilnosci stawu srodreczno-palcowego kciuka dodatkowo zlecam badanie usg, które znakomicie pokazuje sposób w jaki zostały uszkodzone więzadła i czy bedziemy mogli dokonac prostego zeszycia czy tez konieczne bedzie przyczepienie wiezadla do kosci przy pomocy minikotwiczki. W najnowszej literaturze z tej dziedziny zaleca sie aktualnie oprocz operacji leczenie nieoperacyjne ale tylko wtedy gdy chirurg ( na podstawie np. opinii z usg ) jest pewien, ze wiezadla nie podwinely sie i ze nie ma innych uszkodzen. Przy watpliwosciach - lepiej zoperowac. Rutynowe znieczulenie w mojej praktyce obejmuje cala reke, przy zgodzie anestezjologa pacjent moze niekiedy skorzystac z narkozy.

Pzdr
Pawel Nowicki

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

RATUNKU POMOCY = 516 809 201

[B][U][COLOR="Olive"]MALUTA MILCZY ZE ZŁYMI LEKAMI I LEKCEWAŻENIEM PROCEDUR I...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2021-10-16 08:16