Podwichnięcie stawu śródręczno-paliczkowego kciuka lewej ręki - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 22 września 2023, Imieniny: Tomasza, Maurycego
Porady Eksperta

Podwichnięcie stawu śródręczno-paliczkowego kciuka lewej ręki

Pytanie dotyczy: podwichnięcie stawu, kciuk


05.06.2012 moja 24-letnia córka upadła i doznała urazu lewego kciuka - obrzęk, zasinienie. 07.06.2012 - wizyta na izbie przyjęć w szpitalu u lekarza ortopedy - zdjęcie RTG wykazało podwichnięcie stawu śróręcznopaliczkowego lewego kciuka. lekarz stwierdził, że konieczna jest operacja, sugerował pozostanie w szpitalu. Ze względu na ważny egzamin nie wyraziła zgody na operację w danym dniu, otrzymała skierowanie do szpitala - ma się zgłosić po egzaminie.
Lewy kciuk jest niestabilny- w dniu 07.06 wygiąl się w odwrotną stronę. W związku z tym do czasu poddania się sugerowanej operacji został nałożony gips usztywniający do połowy przedramienia.
Pytałyśmy lekarza na czym polega operacja i jaki rodzaj znieczulenia może być zastosowany ale nia optrzymałyśmy odpowiedzi, prawdopodobnie o rodzaju znieczulenia zdecyduje anastazjolog.
Moje pytanie: Czy badanie RTG jest wystarczające do podjęcia decyzji o operacji, czy operacja w takim przypadku jest konieczna i jakie znieczulenie moze być zastosowane?

Odpowiedź Eksperta:

Paweł Nowicki

specjalista chirurgii ręki

Witam, przy ocenie uszkodzen i niestabilnosci stawu srodreczno-palcowego kciuka dodatkowo zlecam badanie usg, które znakomicie pokazuje sposób w jaki zostały uszkodzone więzadła i czy bedziemy mogli dokonac prostego zeszycia czy tez konieczne bedzie przyczepienie wiezadla do kosci przy pomocy minikotwiczki. W najnowszej literaturze z tej dziedziny zaleca sie aktualnie oprocz operacji leczenie nieoperacyjne ale tylko wtedy gdy chirurg ( na podstawie np. opinii z usg ) jest pewien, ze wiezadla nie podwinely sie i ze nie ma innych uszkodzen. Przy watpliwosciach - lepiej zoperowac. Rutynowe znieczulenie w mojej praktyce obejmuje cala reke, przy zgodzie anestezjologa pacjent moze niekiedy skorzystac z narkozy.

Pzdr
Pawel Nowicki

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

Przedwczesny wytrysk męża

Cześć ! Piszę bo moze mi coś doradzicie Mój mąż jest totalnym...

Nikka | 2023-09-21 15:12

Czy to hepatomegalia? Szukam pomocy w postawieniu diagnozy

Czy istnieją platformy lub strony internetowe, które pomagają w znalezieniu...

Frykote12 | 2023-09-21 11:38