Podwichnięcie w stawie śródręcznopalcowym kciuka - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 22 września 2023, Imieniny: Tomasza, Maurycego
Porady Eksperta

Podwichnięcie w stawie śródręcznopalcowym kciuka

Szanowny Panie Doktorze,
Bardzo bym prosił, w miarę możliwości o pomoc w podjęciu przeze mnie najlepszej decyzji. Od roku - mam podwichnięcie w stawie śródręczno-paliczkowego kciuka prawego.
Bardzo przeszkadza mi to w pracy przy wykonywaniu niektórych czynności - tj.w momencie gdy kciuk jest narażony od strony wewnętrznej na częste mikro-urazy /np.opieram grzbiet noża o niego przy pracy/. Odczuwam duży ból i staw bardzo szybko puchnie. Przy innych sposobach używania kciuka /czynności chwytne, etc/ - dolegliwości są znacznie mniej nasilone!.
Jakie są możliwości leczenia, by w miarę skutecznie wyeliminować dolegliwość na przynajmniej 1-3 lata? - mam świadomość, że z czasem stan będzie się pogarszał.
Ręka i kciuk - potrzebne mi są w pracy - przynajmniej okresowo, a ogromnie zależy mi by móc jeszcze w danym zakładzie popracować
Z posiadanych przeze mnie informacji: po podwichnięciu kciuka w stawie środręcznopalcowym możliwa jest rekonstrukcja więzadeł pasmem ścięgna mięśnia dłoniowego długiego /lub/ oraz artrodeza - zabieg artrodezy jest ponoć ostatecznością - a nie chcę zostać okaleczony do końca życia bez bezwzględnych wskazań i wykorzystania innych możliwości; jeśli takie istnieją.
Załączam (jeśli będą dla Pana czytelne) 3 zdjęcia rtg + zdjęcia obecne palca.
Bardzo prosiłbym o wyczerpującą odpowiedź oraz ewentualne propozycję co powinienem zrobić, gdyż muszę podjąć szybką decyzję co do leczenia - jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim.
Pracuję za granicą i jakoś nie mam przekonania do tutejszego lecznictwa - byłem w szpitalu u ortopedy - wypisał mi Voltaren i powiedział, że wszystko będzie ok (a niestety-tak nie jest).
Z poważaniem
Marek Cieślakiewicz

Odpowiedź Eksperta:

Paweł Nowicki

specjalista chirurgii ręki

Panie Marku.
Mysle, ze podał Pan dwa rozwiązania, ktore należy brac pod uwagę. Rekonstrukcję wiezadeł pobocznych wykonuję się przy niezmienionej chrząstce stawowej, natomiast przy bolach na tle zmian zwyrodnieniowych stawu w przypadkach zastarzalych preferuję usztywnienie. W Pana przypadku można miec nadzieję na rekonstrukcję więzadeł ( problem nie trwa zbyt długo). NIestety rtg tą drogą nie docierają, można przesłac je na służbowego maila z mojej strony internetowej.

Pzdr. P. Nowicki.

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

Przedwczesny wytrysk męża

Cześć ! Piszę bo moze mi coś doradzicie Mój mąż jest totalnym...

Nikka | 2023-09-21 15:12

Czy to hepatomegalia? Szukam pomocy w postawieniu diagnozy

Czy istnieją platformy lub strony internetowe, które pomagają w znalezieniu...

Frykote12 | 2023-09-21 11:38