Polineuropatia obwodowa i zanik mięsni - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 27 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Przybysława
Porady Eksperta

Polineuropatia obwodowa i zanik mięsni

Witam.
U mojego ojca stwierdzono polineuropatię obwodową po wykonaniu szeregu badań. Głównym objawem choroby jest fascykulacja mięśni łydek, mięśni barku i rąk oraz częste bardzo bolesne skurcze łydek. Następuje powolny zanik mięśni łydek. Od maja ub. roku ojciec co jakiś czas korzysta z zabiegów fizjo i fizykorterapeutycznych. Proszę o poradę jakie zabiegi znacząco działają na odbudowę mięśni z których można by korzytać? Oraz czy elektrystymulator typu " Elektrostymulator przeciwbólowy i do masażu SPORTS TENS 2" można zastosować na "własną rękę"? Czy stosując eleketrostymulator można spodziewać się jakiejś odbudowy czy też poprawy kondycji mięśni?
Będę wdzięczna za udzielenie informacji.
Alicja

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Alicjo,

Opisywana choroba układu nerwowego wymaga pogłębienia diagnostyki w oparciu o badanie neuropatologiczne. Konieczny jest wynik potwierdzający polineuropatię, która może mieć charakter wrodzony, uwarunkowany genetycznie, co nasuwałoby pewne wskazówki odnośnie planów życiowych innych członków rodziny lub być polineuropatią na tle toksycznym, cukrzycowym, mechanicznym lub nie być w ogóle polineuropatią, a innym schorzeniem. Wchodzą w rachubę w rozpoznaniu ( poza jakąkolwiek polineuropatią ) rzadkie schorzenia mięśni szkieletowych, bądź choroba neuronu ruchowego ( np. ALS ). Nie wiem do jakiego etapu pewności rozpoznania została przeprowadzona diagnostyka choroby Pani Ojca. Jakkolwiek, gdyby był On już po kompleksowej diagnostyce neurofizjologicznej w oparciu o profesjonalną procedurę rozpoznawczą EMG, to dla porządku, w sytuacji określenia "polineuropatia obwodowa", celowe byłoby neuropatologiczne badanie wycinka mięśniowego.
Biopsje nerwów i mięśni można w Polsce przeprowadzić w sposób wystarczający do postawienia precyzyjnego rozpoznania za pośrednictwem współpracy ze specjalistami Poradni Chorób Mięśni ( w praktyce również i nerwów, z możliwością potwierdzenia, m.in."obwodowej polineuropatii ") przy ul. Banacha w stolicy.
W każdej z możliwych sytuacji chorobowych jakie dotyczą Pani Ojca wskazana jest fizjoterapia i można nawet we własnym zakresie, po rzetelnym zapoznaniu się z instrukcją urządzenia elektronicznego i uwzględniając opisane tam przeciwwskazania - stosować u Chorego fizykoterapię metodą TENS w warunkach ambulatoryjnych. Jeśli ktoś z domowników ma podstawowe umiejętności medyczne, to można wykonywać te zabiegi w domu.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-26 06:21